Veebi pimeduses

22. jaan. 2016 Meeli Parijõgi Õpetajate Leht - Kommenteeri artiklit

Mina sain alles hiljuti teada, et internetis eksisteerivad sellised hämaralad nagu deep web ja dark web, kus saab tegutseda, ilma et sind oleks võimalik tuvastada. Veel enam – kuulukse, et 90 protsenti interneti aktiivsusest leiabki aset seal. Veebi pimeduses toimuvat valgustkartvad teod, takistamatult ja karistamatult. Anonüümsed kommentaarid on selle kõrval lapsemäng. Seal säilib vähemalt mingigi vastutus. Kui keegi peaks üritama kommentaariumis midagi suisa kriminaalset sepitseda, võib ta natukese aja pärast oodata politseiniku ukselekoputust. Aga nagu öeldud, „tõelised tegijad” ajavad asju mujal.

Maailmapilt võib tumeveebi uudise peale segi lennata. Põhilised internetiga seotud manitsused kõlavad ju ikka nii, et igast liigutusest jääb jälg, mis pealegi püsib kui kivisse raiutud. Jälje puudumine tundub isegi loodusseaduste vastane.

Mis põhjustel eelistavad oskajad tavaveebi asemel niinimetatud tumeveebi? Vaevalt ei kõik dark web’i kasutajad hauduvad kurje mõtteid. Üks põhjus on ilmselt inimlik uudishimu salapäraste, varjatud ja keelatud maiguga asjade vastu. Uudishimu on iseenesest elus edasiviiv jõud, samas aga tekitanud ka hoiatava kõnekäänu: uudishimu tappis kassi. Ja uudishimu pidi ruttu vanaks tegema.

Teine võimalik põhjus on samuti igati inimlik – kes ei tahaks ega vajaks vahel privaatsust. Google’is liikudes on inimesel seda sama palju nagu lahtisel postikaardil.

Mina pole dark web’i otsima hakanud ja ei hakka ka. Olen selleks liiga ettevaatlik. Privaatsusel on oma hind, arvan, et dark web’is on märksa suurem tõenäosus sattuda nii-öelda halba seltskonda, kes pealegi tegutseb jälgi jätmata nagu vari. Mis siis toimuma hakkab, on ennustamatu. Endiselt kehtib soovitus hoolega mõelda, kuhu netis astuda ja mida seal öelda. Igal sammul ja sõnal on siiski tagajärg.

Tänaseks kommentaariks andis mulle mõtteid vestlus VAT Teatri dramaturgi Mihkel Seederi ja lavastaja Margo Tederiga, kes loovad koostöös koolinoortega lavastust veebis elavast deemonist. Nemad panid kurja tegelase elama nimelt dark web’i, aga kohtumine temaga pole välistatud tavaveebiski. Noortega tehtud töötubades ja kirjatöödest koorus palju lugusid õpilaste kokkupuudetest veebideemoniga. Ja tuli välja, et ta võib ennast ilmutada sajal erineval moel. Olgem valvsad!


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!