1. aprillil maleta pinginaabriga − täiesti tõsiselt!

5. veebr. 2016 HEINO LAIAPEA malesõber - 1 Kommentaar

Paul Kerese 100. sünniaastapäeva tähistamine koolides andis häid kogemusi maleõppe jätkamiseks.

Paul Keresest räägiti sel sügisel koolides ainetundides, maletati vahetundide ajal ja pärast tunde. Kooliraamatukogudes seati üles näitused „Paul Keres 100” ja malendid mängimiseks. Mitmes koolis käisid vilistlased huvilisetele simultaani andmas.

Jüri gümnaasium kutsus õpilasi Paul Kerese 100. sünniaastapäeval 7. jaanuaril maletama oma vanemate ja vanavanematega ning mängust tehtud pilte avaldama gümnaasiumi kodulehel. Gümnaasium edastas fotod Eesti Rahva Muuseumi pildiaita. Mõniste koolis on kõik kodutütred ja noorkotkad malemängu selgeks saamas. Mitmes koolis, kus seni ruudulisel laual vaid kabet mängiti, on sellele lisandunud male.

Oma kohtumistelt ning suhtlusest koolide ja õpetajatega olen saanud tagasisidet, et õpetajatele on jaanuarikuus Paul Keres 100 meediakajastusest enim meelde jäänud Tiit Karuksi kaks sisutihedat heas eesti keeles saadet Paul Keresest ja malest Vikerraadios, „Terevisiooni malekool”, „Prillitoosi” saatelõik maletaja ja maleajaloolase Merike Rõtovaga ning intervjuud Paavo Kivise ja Ivo Neiga.

Neid saateid on võimalik kasutada nii eesti keele, kirjanduse kui ka ajalootundides õppematerjalina. Hea abimees õpilastele malemängu tutvustamisel on Jaak Kõdari mullu novembris ilmunud raamat „Pupsik”. Märkamata ei jäänud õpetajatele detsembri algul maakondade haridusjuhtide kaudu koolidele saadetud algatus „Maleta pinginaabriga”.

Eesti Rahva Muuseumi pildiaita „Maleta naabriga” on seni jõudnud pildid nende koolide maletajatest, kus juhendajad on olnud aktiivsemad. FIDE nimetas 2016. aasta Paul Kerese aastaks, seega jätkub maletamine koolides terve aasta.

Mitmes paigas toovad õpilased kodust vanu malendeid, et koostada neist koolis näitus ja ka nendega mängida. Paljud koolid on plaani võtnud kahe kuu jooksul nii palju kõigile malemängu õpetada, et 1. aprillil üle Eesti koolides pinginaabriga maletada. 1. aprill on reede ja sobib selleks hästi. Eestis Rahva Muuseum ootab ka 1. aprilli malemängust fotosid oma pildiaita.

Algatust „Maleta pinginaabriga” on info levitamisega tõhusalt toetanud Eesti male toetusühing, Tallinna TV, ETV, Kuku raadio, Vikerraadio, EOK, paljud vallalehed, mitu maakonnalehte, Maaleht, Eesti koolispordi liit, Koolielu portaal ja algataja head sõbrad.

Kahjuks pole teave algatuse kohta jõudnud veel venekeelsetesse koolidesse.

Haridus- ja teadusministeerium on saanud ettepaneku valmistada ja saata kõigile koolidele plakat „Maleta pinginaabriga 1. aprillil”. Selle plakati võib aga iga kool ka ise valmistada. Kindlasti aitab see algatus kaasa projektide „Kiusuvaba kool” ja „Suitsuprii klass” edule. Kui nende projektide kohta peetakse arvestust, võiksid koolid ka maletamise algatusega ühinemisest teada anda aadressil ­heinoprei@gmail.com.

Soovitus ministeeriumidele, spordiorganisatsioonidele, kodanikuühendustele, kõikvõimalikele portaalidele ja koolidele: lisage varakult oma ürituste kalendrisse 1. aprill – „Maleta pinginaabriga! Paul Kerese 100. sünniaasta tähistamine Eestimaa koolides”.

Eriti tänan Õpetajate Lehte, kes kahel aastal pidas oluliseks avaldada üleskutse õpetada koolides ainetundide arvel malet, et väärikalt tähistada Paul Kerese 100. sünniaastapäeva.

HEINO LAIAPEA


Hetkel ainult üks arvamus teemale “1. aprillil maleta pinginaabriga − täiesti tõsiselt!”

  1. vulpuuum ütleb:

    Kindlasti on sellele ettevõtmisele andnud oma suure toetuse Eesti Maleliit!!!

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!