Eesti Lastekirjanduse Keskus soovitab teadusraamatuid

19. veebr. 2016 - Kommenteeri artiklit

Matthias von Bornstädt

Kartmatu teadushiir Nero”

Tõlkinud Kadi Eslon, illustreerinud
Veera Schmidt. Kõva köide, 24 lk. Kirjastus Koolibri, 2015.

Kõige väiksematele teadushuvilistele mõeldud loomajutt, mille peategelane on julge hiir Nero, kes tahab maailma tundma õppida. Kui tema rakettseljakott pargis katki läheb, tutvub ta part Eriku ja vares Krittaga. Üheskoos testitakse vahendeid kiiremaks edasiliikumiseks. Nii saavadki tempoka loo käigus selgeks eri liiklusvahendite, nagu raketi, auto, laeva, kuumaõhupalli tööpõhimõtted ning looduse ja teaduse kokkupuutepunktid.

 

 

John Farndon, Rob Beattie

Kuidas see töötab?”

Illustreerinud Peter Bull, Steve Friker, David Burnie, Mike Harnden, John Kelly, OBin, Gary Smart, kujundanud
Jen Osborne. Kõva köide, 80 lk.
Kirjastus Egmont Estonia 2015.

Kas tead, kuidas töötab uksekell, föön, 3D-printer, õmblusmasin ja paljud teised, meid iga päev ümbritsevad seadmed? Kuidas jõuab meie majapidamisse elekter, televisioon ja milleks on vaja kanalisatsiooni? Kui veel ei tea või soovid oma teadmisi värskendada, on selleks parim John Farndoni ja Rob Bertie raamat, mis asjatundlike selgituste ja üksikasjalike skeemidega need asjad kiiresti ja põnevalt selgeks teeb. Raamatu lõpus on ka sõnastik, mis pakub keerukate mõistete selgitusi, ja indeks, mille kaudu kiiresti vajalik üles leida.

 

Lucy & Stephen Hawking

Georg ja suur pauk”

Tõlkinud Eve-Reet Tammet, llustreerinud Garry Parsons. Pehme köide, 296 lk.
Kirjastus Eesti Raamat, 2015.

Andeka matemaatika ja teoreetilise füüsika professori Stephen Hawkingi ning tema tütre Lucy koostööna valminud triloogia (varem on sarjas ilmunud raamatud „Georg ja universumi salavõti” ning „Georgi kosmiline aardejaht”) tutvustab lastele köitvalt seikluslikus vormis uuemaid teooriaid universumi tekkimise, toimimise, aga ka näiteks ajas rändamise kohta, andes niimoodi koolifüüsikas õpitule uue mõõtme.

Russell Stannard

 

Onu Alberti kvantseiklus”

Tõlkinud Helje Heinoja, kujundanud
Ants Tuur. Pehme köide, 144 lk.
Kirjastus Pikoprint, 2015.

Füüsikaprofessor Russell Stannard tutvustab oma raamatusarja uues osas ainete salapärast maailma. Nagu sarja varasemates osades „Onu Alberti aeg ja ruum” ning „Onu Albert ja mustad augud”, arutavad Gedanken ja tema onu Albert mitmesuguseid teadusküsimusi. Onu Alberti kujutlusvõimest tekkinud mõttemulli toel on tüdruk seni teinud põnevaid uurimisreise kosmosesse. Nüüd aga köidab Albertit küsimus, millest kõik on tehtud. Nii asubki tüdruk mõttemulli sisse ja satub raamatust „Alice Imedemaal” inspireeritud maailma. Gedanken muutub imepisikeseks ja saab teada, millest asjad koosnevad. Loomulikult ei kulge uurimustöö ladusalt, tüdrukut ootavad ees nii mõnedki üllatused ja seiklused.

Jon Scieszka

Frank Einstein ja antiaine mootor”

Tõlkinud Mark Krall, illustreerinud Brian Biggs. Kõva köide, 192 lk. Ajakirjade Kirjastus, 2015.

Lapsgeenius ja leiutaja Frank Einstein ja tema pikaajaline semu Watson töötavad usinalt vanaisa Ali garaaži loodud laboratooriumis. Poistel on plaan võita Midville’i teadusauhind, nagu vanaisa kunagi superelektromagentiga tegi. Poisid ehitavad selle jaoks tehisintellekti TarkBotti – robotit, mis ainult ei täidaks inimese käske, vaid oskaks ka mõelda. Paraku on nende katsed senini luhtunud. Õnnelike kokkulangemiste jada tulemusena leiab Frank garaažist ühel hommikul end ise ehitanud robotid Kilksu ja Kolksu. Algab pöörane seiklus, milles on oma osa ka teadusspionaažil.

 

 

Jennifer L. Holm

Kuldkala nr 14”

Tõlkinud Mario Pulver, kujundanud Heigo Kütt. Pehme köide, 194 lk. Kirjastus Pikoprint, 2015.

Raamatu peategelane on 11-aastane Ellie, kelle boheemlaslik teatriõpetajast ema saabub ühel päeval koju kummalise nohikliku poisiga, kes tundub tüdrukule oma pahura oleku ja kamandava kõneviisiga tuttavlik. Peagi selgub, et tegemist ongi tüdruku tuttavaga – teadlasest vanaisaga, kes on enda peal katsetanud nooruse eliksiiri. Kuigi esialgu näivad imerohul olevat vaid plussid, ilmneb peagi ka teaduse tumedam pool. Mis on teadus, milleks on seda vaja, millist vastutust kannab teadlane ühiskonna ees – just neile üldistele teemadele keskendub kirjaniku põnev, humoorikas ja mõtlemapanev teos.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!