Eesti suurima erastipendiumi tänavune laureaat on majandusteadlane Jaan Masso

23. veebr. 2016 Virge Tamme Tartu ülikooli pressinõunik - Kommenteeri artiklit

Tartu ülikooli sihtasutus andis 23. veebruaril Tartu ülikooli aulas toimunud Eesti Vabariigi 98. aastapäeva kontsertaktusel välja 15 000 euro suuruse Ernst Jaaksoni stipendiumi majandusteaduskonna ökonomeetria vanemteadur Jaan Massole.

Ernst Jaaksoni stipendium on teadaolevalt suurim üliõpilasele või teadurile antav erastipendium Eestis. Mälestusstipendiumiga toetatakse Tartu ülikooli doktorantide, teadurite ja õppejõudude õpinguid või teadustööd välismaal.

Jaan Masso peamine uurimisvaldkond on tööjõualased uuringud. Stipendium võimaldab noorel teadlasel arendada koostööd Saksamaa Konstanzi ülikooli majandusteaduskonnaga, et algatada ja realiseerida koostööd matemaatilise majandusteaduse magistriõppe arendamiseks ning teadustööks suurte andmete (nn big data) valdkonnas.

Tartu ülikooli sotsiaalteaduste valdkonna dekaan professor Raul Eamets rõhutas oma soovituskirjas, et Jaan Massost on viimastel aastatel kujunenud Eesti üks juhtiv teadlane majandusteaduse valdkonnas. Masso ampluaa on väga lai, ulatudes tööturu teemadest innovatsiooni ning väliskaubanduse teemadeni.

Professor Eametsa sõnul ei ole võimalik ülehinnata Jaan Masso rolli erinevate kvantitatiivsete andmebaaside innovaatilise kombineerija ja ühendajana, sest see tegevus on andnud koostöövõimalusi ja materjali teadustööks ka teistele teadlastele nii majandusteaduskonnas kui laiemalt Tartu ülikoolis ja Eestis.

Akadeemik Urmas Varblane, kes oli laureaadi teiseks soovitajaks, märkis oma soovituskirjas, et Jaan Masso on andekas ja perspektiivikas noor teadlane ja õppejõud, kes on väga heade isikuomadustega, mis võimaldab tal olla ühelt poolt autoriteetne teadlane, kuid teisalt ka tubli koostööle innustaja.

Jaan Masso kaitses oma doktoritöö 2005. aastal. Alates 2001. aastast töötab ta Tartu ülikooli majandusteaduskonnas. 2013. aastast on ta majanduse modelleerimise õppetooli juhataja ning 2014. aastast matemaatilise majandusteaduse magistriõppe programmijuht. Lisaks teadustööle viib Jaan Masso läbi õppetööd ja on edukalt juhendanud mitmeid bakalaureuse-, magistri- ja doktoritöid. Hetkel on tema juhendamisel üheksa doktoritööd.

Ernst Jaaksoni mälestusfond loodi TÜ sihtasutuse juurde 2001. aastal, kui Tartu ülikooli jõudis legendaarse diplomaadi Ernst Jaaksoni 8,6 miljoni krooni suurune pärand. See on senini suurim eraisiku poolt hariduse toetamiseks tehtud annetus Eestis, samuti on suurim ka stipendium, mida mälestusfondist välja makstakse.

Tartu ülikooli sihtasutus on välja andnud 10 Ernst Jaaksoni stipendiumi ning tänane on järjekorras üheteistkümnes.

VIRGE TAMME


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!