Kevad toob Endlasse põnevaid külalisi

1. veebr. 2016 Endla teater - Kommenteeri artiklit

Hetk lavastusest „Uhkus ja eelarve”. Vasakult Saara Nüganen, Ester Kuntu, Laura Kalle ja Lauli Otsar. FOTO: MATS ÕUN / ENDLA TEATER

Endla teatri mängukavva jõudis tagasi Laura Metsa „Eedeni aed”. Ameerika näitekirjaniku moodsaks klassikaks nimetatud teos küsib, mis on armastus ja mis on kunst ning kui kaugele ollakse valmis nende nimel minema. Ja mis on lõpuks tähtsam – sisu või vorm?

Kevadhooaja uuslavastused toovad aga Endlasse põnevaid külalisi.

EMTA lavakunstikooli 27. lennu diplomilavastus „Uhkus ja eel­arve” esietendus 22. jaanuaril Endla teatri Suures saalis. Trupi ühistööna valminud tekst on inspireeritud 1920. aastate vene absurdistide loomingust, aga ka Eesti tänasest elust. Tulemuseks on tempokas absurdikomöödia, täis nooruslikku energiat, musta huumorit, kalambuure ning ootamatuid süžeepöördeid. Mängivad 27. lennu üliõpilased Jürgen Gansen, Markus Haba­kukk, Laura Kalle, Ester Kuntu, Karl Laumets, Karmo Nigula, Saara Nüga­nen, Lauli Otsar, Ott Raid­mets, Christopher Raja­veer, Liisa Saare­mäel ja Risto Vaidla. Koos näitlejatega astub lavale 2014. a noore muusiku tiitliga pärjatud andekas pianist Johan Randvere. Lavastaja on Panso preemia laureaat Mehis Pihla. Lavastust mängitakse vaid 2016. aasta kevadhooajal kolmeteistkümnel korral.

Kunagine endlalane, nüüdne Tartu Uue Teatri loominguline juht Ivar Põllu toob 24. märtsil Suures saalis välja Mati Undi romaanil põhineva „Öös on asju”. 1990. aastal ilmunud kollaažromaan elektriseeris kogu eesti kirjandusvälja. Teosele heideti ette nii ülimat keerulisust kui ka liigset lihtsust, räägiti modernismist, postmodernismist ja selle ületamisest, iroonilisusest ja filosoofilisusest jne. Arutleti, vaieldi, püstitati teooriaid. Millest romaan räägib, selles kokkuleppele ei jõutudki. Ühes olid ja on lugejad siiski üksmeelel – kuigi segane, on tegu väga huvitava teosega. „Lavastust tehes suhtume Undi romaani sama vabalt, kui Unt suhtus oma lavastusi tehes teistesse klassikutesse,” lubab Ivar Põllu. Mängivad Ireen Kennik, Fatme Helge Leevald, Priit Loog, Lauri Mäesepp, Sander Rebane, Tambet Seling ja Indrek Taalmaa.

ENDLA TEATER


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!