Peagi kinos: Eesti varietee ajaloost ja perekonnasaladustest

1. veebr. 2016 Katrin Maimik - Kommenteeri artiklit

Eva Koldits, Ülle Kaljuste, Tambet Tuisk ja Roman Baskin filmis „Perekonnavaled”. FOTO: KAADER FILMIST

Jaanuari lõpus jõudis kinodesse üle Eesti Manfred Vainokivi uus dokumentaalfilm „Punane varietee”.

Varietees on läbi aegade olnud julget, põletavat kirge. Kirg, mis pulbitseb laval, nakkab ja kütab kuumaks publiku, tekitab iha või põlastavat vastasseisu. Kõigi eelduste kohaselt ei oleks nõukaaja tingimustes tohtinud varietee sündida. Ja ometi ta eksisteeris, ning veel millise menuga. Menuga, millest tänaseks on jäänud ahhetama panevad legendid. Dokumentaalfilm „Punane varietee” on meeleolukas ekskursioon omaaegse varietee intriigiderohkesse minevikku.

„Dokumentalistidel kordub tihti sama muster, üks film viib teiseni. Viis aastat sai seda teemat edasi lükatud. Nüüd takkajärgi selgub, et asjata. Filmi peategelane eesti varietee grand old man Kalju Saareke ei jõudnudki kahjuks filmi ekraanile tulekut ära oodata,” kommenteerib filmi saamislugu filmi režissöör ja operaator Manfred Vainokivi.

Filmi produtsent on Marju Lepp, tootja Filmivabrik. Filmi tootmist on toetanud Eesti filmi instituut ja Eesti kultuurkapital.

Märtsi alguses jõuab Filmi­vabrikult  kinodesse uus eesti mängufilm „Perekonnavaled”, režissöörideks Valentin Kuik ja Manfred Vainokivi.  Osades Tambet Tuisk, Roman Baskin, Eva Koldits, Ülle Kaljuste, Tõnu Kark, Jaanika Arum jt.

Filmi tegevus toimub linnas, kus on professionaalne sümfooniaorkester, mille eesotsas seisab autoritaarne ja kindla käega dirigent Paul Levald, kes on juba aastaid ohjanud nii orkestrit kui ka suhteid peres. Dramaatiliste sündmuste tõttu tuleb Pauli tütremehel Egon Reil ootamatult juhtimine üle võtta. Lisaks orkestrisisestele pingetele pärandab äi Egonile koos dirigendikepi, võimu ja vastutusega ka oma keerulise minevikuga seotud saladused ja kohustused. Vanadest valedest kasvavad välja uued ning ühel hetkel Egon mõistab, et tõe väljatulek tooks kaasa tõelise kaose.

„Perekonnavaled” on suhtedraama elevantidest magamistoas ja luukeredest kapis, väikestest ja suurtest pettustest, pooltõdedest ja kokkumängudest, mida leidub iga perekonna salakroonikates.

Filmi valmimist on toetanud Eesti kultuurkapital, Eesti filmi instituut ja Pärnu linn.

KATRIN MAIMIK


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!