Rahvusooperis Estonia saab jälle näha ooperit „Prints ja kerjus”

1. veebr. 2016 Tuuli Potik - Kommenteeri artiklit

Stseen lavastusest „Prints ja kerjus”. FOTO: RAHVUSOOPER ESTONIA

Mark Twaini põneva noortejutustuse ainetel loodud ooper „Prints ja kerjus” räägib kahe poisi uskumatutest seiklustest.

Ühel ja samal päeval sündinud Walesi troonipärija Edward Tudor ja Londoni kerjuspoiss Tom Canty on sarnased nagu kaks tilka vett. Edward unistab vaheldusrikkast elust vabaduses, kus keegi teda ei käsuta, ning Tom tahaks üle kõige maailmas nautida külluslikku eluviisi, kus pole puudust maiustustest ega kuninglikust meelelahutusest.

Rahvusooperis Estonia mängivad äravahetamiseni sarnaseid poisse Andres Köster ja Andero Ermel (Tallinna Linnateater).

Ooperi „Prints ja kerjus” saab siduda ainetundidega

Muusikaõpetus. Imelise muusika on ooperile „Prints ja kerjus” kirjutanud Eesti helilooja Priit Pajusaar. Temalt on saanud viisi mitmed Eurolaulu võidulaulud ja Lotte-teemalised lastemuusikalid.

Kirjandus. „Printsi ja kerjuse” teema haaras Twaini niivõrd, et ta pani kõrvale käsil olnud „Huckleberry Finni seiklused”, mille kirjutamist oli juba alustanud. Kerjuspoisi ja printsi vahetusse sattunud eludest jutustava romaani stiil erineb tugevasti „Huckleberry Finni seikluste” laadist – muheda rahvakeele asemel on kasutatud dickenslikku realistlikku olustiku ja tegelaste kirjeldust, mis maalib elava pildi 16. sajandi Inglismaast.

Ajalugu. Edward VI oli oma noorusest hoolimata tark ja terane poiss, kuid riiklikke otsuseid pidid tema täisealiseks saamiseni tegema Edwardi onu, lordprotektor ja Hertfordi krahv Edward Seymour ning Henry VIII määratud nõukogu. Olgugi kuningas, oli ta poiss nagu kõik teisedki: pidi tegema koolitöid, sai oma õpetajatelt nahutada (ka kehalised karistused olid tol ajal lubatud) ja oli sunnitud onult taskuraha küsima. Teadaolevalt oli tema lühike elu täis tapmisähvardusi ja röövimiskatseid. 1553. aastal jäi Edward VI haigeks ja mõne kuu pärast oli selge, et ta sureb. Testamendis valis kuningas troonipärijaks ühe oma poolõdedest, 16-aastase leedi Jane Grey.

TUULI POTIK


Rahvusooper Estonia noorteblogisse on koolilapsed „Printsi ja kerjuse” kohta kirjutanud järgmist:

Kooliga külastatud etendus pani mind mõtlema erinevatel teemadel, ja seda just tänases Eestis. On selge, et Eestis elab kaht sorti inimesi: rikkad eestlased ja vaesed eestlased. Vaesed eestlased imetlevad rikkaid ja unistavad rikkusest, unustades kõik selle hea, mis neil juba olemas on. Olen endamisi arutanud, kuidas on võimalik, et erinevus rikaste ja vaeste vahel on nii suur. Miks mõnedel peredel on suured võimalused ning nad saavad endale lubada kaugeid ja eksootilisi reise, kalleid autosid, riideid ning maju, teine osa vaid unistab kõigest sellest ning loodab vaikselt, et ehk ajad paranevad ning ka neil tekivad paremad võimalused.

Johanna Maria, 11

Mark Twaini romaanis „Prints ja kerjus” on üks peategelastest, Tom Canty, vaeses peres elanud agulipoiss, kes terve lapsepõlve on unistanud paremast elust. Laste heaolu on ka Eestis suur probleem, sest iga neljas laps meie riigis elab vaesuses või vaesusriskis. Ühtekokku on neid lapsi pisut üle 60 000 – neist saaks moodustada terve linna, mis oleks rahvaarvult sama suur kui Pärnu ning ainult pisut väiksem kui Narva. Selline laps oli ka Tom, kelle vanematel polnud raha elementaarsete eluks vajalike asjade jaoks ning kelle elu unistus oli näha kuningalossi ja printsi. Imekombel juhtuski nii, et ühel päeval avastas Tom Canty end tõelise printsi asemel kuningakojas ning tema elu oli päeva pealt drastiliselt muutunud.

Britten, 17

Millest iganes inimene ka ei unistaks, utoopia jääb ikka utoopiaks. Tuleb klammerduda reaalsuse külge. Twaini „Prints ja kerjus” pani mõtlema, kas mateeria on ikka kõige tähtsam elus. Ei tohiks mõelda sellest, mida sul pole, vaid väärtustada seda, mis sul on. Elu, mida me elame, on nagu auklik tee, kuid see on parim, mis meil olla võib. Tuleb vaid need augud täita. Vahel võib olla õnn see, kui sa ei saavuta seda, mida ihaldasid.

Mari-Liis, 16


Piletiinfo

Etendused ­toimuvad:

• 6. veebruaril

• 5. märtsil

• 19. märtsil

• 1. aprillil

Õpilastele kehtib 50% soodustus.

Tellimuste vormistamine 683 1210, estonia@opera.ee ja Estonia kassas.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!