Tasub tulla vanale Võromaale

12. veebr. 2016 Marge Luude Põlva talurahvamuuseumi ­muuseumipedagoog - Kommenteeri artiklit

Lõuna-Eestis tervitab kultuurielamuse otsijaid neli omanäolist muuseumi, mis kannavad ühisnime Vana-Võromaa muuseumid. Kõigis on võimalik valida ringkäike või muuseumitunde koolis õpitu täiendamiseks ja kinnitamiseks ning saada praktilist õpetust töötoas.

Muuseumid, kus seinad ei piira

Mõniste talurahvamuuseum ja Põlva talurahvamuuseum on vabaõhumuuseumid, kus võib veeta kogu koolipäeva. Esimene neist on vanim vabaõhumuuseum Eestis, see asub praeguses paigas aastast 1955, teine seevastu on suurim vabaõhumuuseum Lõuna-Eestis, kus enamik hooneid seisab oma ajaloolises asupaigas juba üle sajandi. Mõniste on päris Lätimaa piiril, Põlva talurahvamuuseum aga Karilatsis, vana Tartu-Võru vahelise postitee ääres. Parim aeg külastuseks algab aprillis ning kestab novembrini. Talurahvalgi algas ju tali mardikuus.

Talvisel perioodil korraldavad muuseumid aga rahvakalendri kombestikku tutvustavaid programme ning pakivad meelsasti ka kohvri ja tulevad ise kohale. Mõniste talurahvamuuseumi kavas on nt kolm tundi vältav õppepäev, mida saab tellida koolidesse. Programm koosneb neljast pooletunnisest osast, mida saab paigutada eraldi ruumidesse.

Soojemal ajal viivad muuseumitunnid külastaja nii sajandivanustesse hoonetesse kui ka loodusesse, seega on lisaks uutele teadmistele eluolust vanal Eestimaal garanteeritud ka puhas õhk ning liikumisrõõm, millest tänapäeva noortel sageli vajaka jääb.

Tan või pruuki võro kiilt

Ilmselt ainsate muuseumidena Eestis saab nii Mõnistes kui ka Karilatsis osa võrokeelsetest muuseumitundidest. Suvel ootab Põlva talurahvamuuseum lapsi laagrisse, kus õpitakse ja kõneldakse võro keelt ning osaletakse võrokeelsetes muuseumitundides ja õpitubades.

Muuseum, kus jutud elavad

Hoopis teistsugust elamust pakuvad Võru linnas asuvad muuseumid. Dr Fr. R. Kreutzwaldi memoriaalmuuseum asub majas, kus arstist kirjanik elas üle 40 aasta ning kus on sündinud ka meie rahvuseepos „Kalevipoeg”. Muuseum kutsubki tutvuma eesti rahva suurvaimu elu ja loominguga. Ent see ei ole kõik – muuseumi aias-õuel ja kõrvalhoonetes kõlavad nii suvel kui ka talvel muinasjutud ja luuletused, muusika ja laulud hoopis teisiti ja õdusamalt. Muuseum pakub võimalust panna proovile oma näpuosavus ning töötoas või muuseumitunni ajal saab endale ikka midagi kaasa meisterdada.

Koda täis kultuuri

Vana-Võromaa kultuurikoda peidab endas endise Võrumaa muuseumi püsiekspositsiooni – arheoloogilistest leidudest kuni metsavenna punkrini – ja ka uhkelt vahelduvate näitustega kunstigaleriid. Muuseumitundides uuritakse rahvakalendri kombestikku, kõneldakse rõivastest ja koolielust, ja seda ikka vaheldumisi juttude, käelise tegevuse ja mängudega.

Nimetus Vana-Võromaa muuseumid ühendab nelja ajaloolisel Võromaal asuvat muuseumi, olles ühe katuse all Võru instituudiga, ehk siis – muuseumidel on haldusreform juba läbi viidud!

MARGE LUUDE


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!