Välismaalt

8. veebr. 2016 Õie Tähtla - Kommenteeri artiklit

Mis on „regulaarselt”?

Wighti saarel määrati lapsevanemale trahv, kui ta viis oma tütre õppeveerandi keskel puhkusereisile Floridasse. Isal õnnestus trahv edukalt vaidlustada. Nüüd määrati talle järgmine trahv, sest ta viis sama tütre veerandi keskel reisile Lapimaale.

Trahvi määramise aluseks on nõue, et laps peab koolis käima regulaarselt. Isa vaidleb vastu, et regulaarselt ei tähenda iga päev. Lapsevanem kaevati kohtusse, mis peab otsustama seaduses kasutatud sõna „regulaarne” tähenduse kaasuse kontekstis, kirjutab BBC.

Illegaalina koolipingis

Londonis tegutsev äri- ja finantskool (LSBF ehk London School of Business and Finance) kaotas loa värvata üliõpilasi ja õpetajaid väljaspoolt Euroopa Liitu ja umbes 350 välisüliõpilast peavad järgmise kuu lõpuks Ühendkuningriigist lahkuma ega tohi riigis töötada.

Rektor Maurits van Rooijeni sõnul on nimetatud üliõpilased töökad ja ülikool proovib intensiivistada õppetööd, et nad jõuaksid oma kursuse lõpetada. Probleem pärineb sellest, et kool võttis õpilased vastu, aga neile ei antud elamisluba, kirjutab BBC.

Keelereform Prantsusmaal

BBC teatel ärritas prantslasi kavandatav muudatus, mis muudaks üle 200 prantsuskeelse sõna õigekirja. Prantsuse akadeemia algatas juba 1990. aastatel rõhumärgi tsirkumfleks (ˆ) kaotamise ja sidekriipsu ärajätmise idee mõnes sõnas, aga läbi hakatakse reformi viima nüüd.

Haridusministri sõnul võib vanu ortograafiareegleid endiselt kasutada, aga paralleelselt on õiged ka uued. (ˆ) kaotatakse tähtede i ja u pealt mõne erandiga. Näiteks sõna Maîtresse – õpetaja − on uute reeglite kohaselt Maitresse.

Õpetajad hädas

The Telegraph tõi välja uurimuse, mille käigus küsitleti sügisel Ühendkuningriigi 1250 riigikooli õpetajat. 45,5 protsenti neist arvas, et viimase kahe aasta jooksul on õpilaste käitumine halvenenud. 42,8 protsenti õpetajatest tegelesid eelmisel aastal vägivaldsete õpilastega.

Osaliselt peituvat õpilaste halva käitumise põhjus ühiskonnas levivas austuse kadumises spetsialistide, näiteks õpetajate vastu. 43 protsenti õpetajatest koges õpilaste füüsilist vägivalda, näiteks löödi neid tooliga, visati pliiatsiga jne.

Koostöö lepitab

Briti Demose-nimelise mõttekoja uuring näitas, et kui õpilased ja koolitöötajad osalevad koos projektides, parandab see õpilaste käitumist ja sotsiaalseid oskusi ning suurendab enesekindlust. Inglismaa neljas koolis tegeldi 2013/2014. ja 2014/2015. õppeaastal järgmiste projektidega: Grimsbys tegutses lõunapausi spordiklubi, Ida-Londonis Newhamis kirjutati valmis petitsioon koolivormi muutmiseks, Birminghamis korrastati kooliaeda ja Sheffieldis aidati kaasa Tour de France’i tähistamise üritusele. 45 protsendi õpilaste käitumine paranes, kirjutab BBC.

Abi asemel vastu näppe?

Suurbritannia valitsus vähendab puuetega üliõpilaste toetusfondi DSA rahastust 30 miljoni naela võrra, teatab The Guardian. Avalduse alusel ei saa puudega üliõpilane tihti raha otseselt endale, aga seda kasutatakse ta õppetöö kvaliteedi parandamiseks, näiteks palgatakse kurtidele üliõpilastele konspekteerija, ostetakse pimedatele ekraanilt lugemiseks vajalik tehnika või palgatakse ratastoolis üliõpilasele isiklik abistaja. Rahastuse vähendamise tulemusena võib osa puudega üliõpilasi jääda ülikoolist eemale.

Surmasäutsud sumbusid

Prantsuse uudiseportaal The Local teatas, et ühe nädala jooksul tehti Pariisi keskkoolidele kaks pommiähvardust, õpilased evakueeriti.

Koolidesse ähvardati tulla kalašnikovide ja pommidega, et ohvreid oleks võimalikult palju. Algul ähvardati viit kooli, seejärel veel kuut õppeasutust. Samal nädalal saadeti ähvardus 14 Suurbritannia koolile. Läkitused tulid Twitteri kontolt ja tegemist olevat kuuese grupiga, mille liikmed asuvat eri riikides. Konto on nüüdseks kustutatud.

Õie Tähtla


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!