Eesti Lastekirjanduse Keskus soovitab: luuleraamatud lastele

18. märts 2016 - Kommenteeri artiklit

Ilmar Trull „Rähni ravi”

Illustreerinud Ilmar Trull
Kõva köide, 406 lk
Kirjastus Tammerraamat, 2015

Ilmar Trullilt on varem ilmunud kuus luulekogu, mis kõik on kiirelt raamatupoe lettidelt kadunud. Seetõttu on selle vaimuka humoristi ja osava luulemeistri seni ilmunud lasteluulet (ilmunud alates 1998) koondav kogu vägagi tervitatav. Ilmar Trulli põnevaid rütme, kelmikaid süžeepöördeid ja vaimukaid puänte on ikka nautinud nii suuremad kui ka väiksemad lugejad. Kindlasti aitab selline koondkogu vanadel fännidel oma tutvust uuendada ning uusi Trulli loomingu austajaid juurde kasvatada.

 

Leelo Tungal „Konn kobrulehe all”

Illustreerinud Meelis Arulepp
Kõva köide, 78 lk
Kirjastus Tammerraamat, 2015

Ühe meie armastatuma lasteluuletaja Leelo Tungla uus kogu „Konn kobrulehe all” keskendub eel- ja algkooliealistele lastele. Imetlusväärne on kogenud luuletaja oskus leida ikka veel uusi ja huvitavaid teemasid ja väljendusvõimalusi. Kogus on vahva seenetsükkel „Kui ei usu, ise metsa mine!”, milles luuletaja pakub värsket vaatepunkti metsas uitamisele ja seenelkäikudele. Linnuseerias „Prääks!” tutvustatakse huvitavalt linde. Loodusele lisaks leidub ka väikelaste igapäevaelu kirjeldusi, milles luuletaja talle omaselt lapsele julgustust ja tuge pakub, ning tähelepanu juhtimist meie keele rikkustele.

 

Markus Saksatamm „Kus on tuukri koduke?”

Illustreerinud Urmas Nemvalts
Kõva köide, 60 lk
Kirjastus Dolce Press, 2015

Vaimukate fantaasialugudega laste austuse ära teeninud Markus Saksatamme esimene luulekogu koosneb kahest osast. Esimene osa sisaldab luuletusi, millest nii mõnigi on inspiratsiooni saanud lastekirjanduse klassikast. Nii näiteks saab autori tõlgenduses „Mutionu peost” hoopis „Nohulaul”, milles pisikud haige lapse kehas pidu peavad. Luulekogu teine osa „Lugulaul onust ja vähist” pajatab läbi 23 luuletuse humoorika loo onu ja tema lahutamatu kaaslase vähi kõikevõitvast sõprusest.

 

Contra „Kõik on kõige targemad”

Illustreerinud Ulla Saar
Kõva köide, 80 lk
Kirjastus Mina Ise, teine trükk, 2015

Algselt vaid Tallinnas kooliteed alustanutele mõeldud kogu „Kõik on kõige targemad” on teise trükina kättesaadav kõigile luulehuvilistele. Ja tore on, sest Contra vaimukad, värsked ja lastepärased luuletused kutsuvad igapäevasest koolielust rõõmu tundma – olgu selleks siis varahommikune pisut unine kooliminek, lõunasöögiks pakutav hakklihakaste, õpetlikud koolitunnid või abivalmis kaaslased. Omaette kelmika nüansi lisavad värssidele Ulla Saare illustratsioonid.

 

Lehte Hainsalu „Kolm leopardi­kutsut”

Illustreerinud Lea Malin
Kõva köide, 48 lk
Kirjastus Avita, 2015

Kogenud lasteluuletaja Lehte Hainsalu hiljuti ilmunud kogu keskendub meie elu põhiväärtustele. Rohkelt on sooja ja värske vaatepunktiga luuletusi kodumaast ning kodust ja perest. Tähelepanu pööratakse ka tähtpäevadele ning lapse kõige lähematele – vanematele, vanavanematele ning sõpradele. Rikkalik sõnavara ja suurepärane värsitehnika pakuvad palju lugemisrõõmu igas vanuses luulesõpradele.

 

Helle Kirsi „Kirsikivimaja”

Illustreerinud Pusa
Kõva köide, 48 lk
Kirjastanud H. Kirsi

Varem lasteajakirjades Täheke ja Hea Laps luuletusi avaldanud Helle Kirsile on „Kirsikivimaja” esimene täismahus raamat. Kogu on mitmekesine ja vaheldusrikas. Kohtame lüürilisi luuletusi kodust ja kodumaast, vaimukaid värsse laste igapäevaelust ning vahvaid kehastumisi asjadeks ning esemeteks. Helge elustatud maailmapilt ning värvikas elutunnetus on aga igas teemas alustava luuletaja vaieldamatud trumbid.

 

 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!