Eesti logopeedid saavad enda kasutusse uue kõneteraapia veebikeskkonna

9. märts 2016 Sandre Elland - Kommenteeri artiklit

10. ja 11. märtsil Tallinnas ja Tartus toimuvate koolituste käigus saab sadakond Eesti logopeedi ligipääsu uuele kõnetaastuse veebikeskkonnale. Cognuse arendatud www.koneravi.ee  platvormil asuvate harjutuste abil saab kõnekahjustusega inimene nii logopeedi juhendamisel kui ka kodus iseseisvalt oma kõnet taastada.
Eesti iduettevõtte Cognuse ja Eesti keeletehnoloogia riikliku programmi toel saavad ligi sada Eesti logopeedi lähemalt tutvuda uudse e-harjutuste kogumikuga ning pääsevad aasta lõpuni sellele tasuta ligi. Kõneraviplatvormilt leiab üle 1000 interaktiivse harjutuse, mis aitavad kõnekahjustuse ehk afaasiaga inimestel õppida uuesti rääkima, kõnest aru saama, kirjutama ja lugema.
Logopeedide esindaja Lea Kübara hinnangul on veebikeskkond väga teretulnud täiendus traditsioonilisele kõneteraapiale ja muudab selle patsiendile vaheldusrikkamaks. „Kuna kõnekahjustuste puhul on oluline pidev kordamine ja kodutöö, siis on tänapäevasest veebipõhisest harjutuste kogumikust meile suur abi. Logopeedi vastuvõtt on ajaga piiratud, seal saame teraapiat alustada. Kodus saab inimene kõneteraapiat valikus olevate mitmekülgsete harjutuste toel ise jätkata.”
Cognuse asutaja Andres Melliku sõnul on Eesti meditsiinis e-lahenduste arendamisel veel küllaga ruumi. „Palju on arendatud n-ö tagatoa ehk professionaalide lahendusi. Meie kõnekeskkond on üks väheseid väga praktilisi abivahendeid, millest on kasu nii arstile kui ka patsiendile,” selgitas Mellik. „Vananevates põlvkondades on arvuti ja interneti kasutamise kogemust järjest rohkem, mistõttu e-lahendused on vastuvõetavamad kui varem. Kõneravi keskkond on mugavalt kasutatav ka tahvelarvutis, intuitiivsuse tõttu on see hõlpsasti hallatav nii väikelapsele kui ka vanemale inimesele.”
Koneravi.ee kasvas välja 2013. aastal alguse saanud OÜ Cognuse koostööst kuue Eesti logopeediga, kes kõik esindavad kõnekahjustusega inimeste ja nende ühingute, haiglate, eraettevõtete ning Eesti logopeedide ühingu huve.
Eesti keeletehnoloogia riiklik programm toetab Eesti logopeedia arendamist 30 000 euroga – selle abil lisatakse platvormile automaatne kõnetuvastus, arendatakse 20 uut harjutuste moodulit ning luuakse uusi võimalusi teaduse arendamiseks logopeedia vallas.

SANDRE ELLAND


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!