Nordic Aviation Groupi reisipreemia viis leiutajate konkursi võitja Amsterdami

20. märts 2016 Eeva Kumberg Eesti teadusagentuuri kommunikatsioonijuht - Kommenteeri artiklit

Eesti lennufirmalt Nordic Aviation Group detsembris kõrvarõhu stabilisaatori eest reisipreemia pälvinud riikliku leiutajate konkursi võitja Natalija Golubenko sõitis 19. märtsil koos isaga preemiareisile Amsterdami.

Valga gümnaasiumi 10. klassi õppiv Natalija Golubenko sai detsembris lõppenud konkursil kõrvarõhu stabilisaatori eest 10.‒12. kl õpilaste vanuserühmas peapreemia ja võitis ka mitmeid eripreemiaid. Kuna kõrvarõhu stabilisaator lahendab lennureiside ajal tekkivaid vaegusi, valis Nordic Aviation Group Natalija leiutise reisipreemia vääriliseks.

Amsterdami kasuks otsustas Natalja eelkõige reiside rohkust ja paindlikku ajagraafikut arvestades, sest reis oli planeeritud koolivaheajale. Amsterdamis on Nataljal võimalus saada osa lennujaama tutvustusest, käia Amsterdami teaduskeskuses Nemo ja külastada meditsiinimuuseumi.

Kõrvarõhu stabilisaatorile pani meditsiinihuvilise Natalija mõtlema tõsiasi, et lennukiga lennates elab meie kõrv üle umbes neljakordse rõhumuutuse. „Rõhu muutudes muutub kõrva trummikile algasend, kõrvad lähevad lukku ning tekitavad ebamugavust. Trummikile algasendisse tagasiminekut raskendavad nohu, põletikud või rohke kõrvavaik,” kirjutas Natalija leituist tutvustades. Joonise järgi on kõrvarõhustabilisaator pastakakujuline kaasaskantav seade kõrvakinnisuse kõrvaldamiseks pärast lennureisi.

Eesti teadusagentuuri korraldatud leiutajate konkursile esitati 2015. aastal 755 ideed 844 autorilt üle Eesti.

 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!