Aastaks 2020 tuleb kiusamise ennetamisega süsteemselt tegelda vähemalt 90% koolides
Haridus- ja teadusministeerium saadab partneritele arvamuse avaldamiseks kiusamisvaba haridustee kontseptsiooni eelnõu, mis seob olemasolevad ennetusprogrammid ühtseks tervikuks. Eesmärk on, et aastaks 2020 tegutseksid kiusamisvabad programmid vähemalt 90% Eesti koolides ja kõigis lasteaedades.
Haridus- ja teadusministeeriumi koolivõrgu osakonna koordinaatori Jürgen Rakaselgi sõnul peab kiusamise ennetamisega süsteemselt tegelema terve kool või lasteaed kõigis haridusastmetes, muidu ei ole ennetus tulemuslik.
SA Kiusamisvaba Kool tegevjuht Triin Toomesaar ütles, et valminud kontseptsioon on suur samm lähemale nende unistusele, et igas koolis ning lasteaias kasutatakse süsteemseid ja tõenduspõhiseid ennetusmetoodikaid. „Samuti muutub selgemaks, milliseid kiusamisvabasid programme üldse haridusasutustele pakutakse ning kuidas need toimivad ja omavahel suhestuvad,” tunnustas Toomesaar tehtud tööd.
Kontseptsioonile oodatakse tagasisidet eelkõige teemaga enam seotud ministeeriumitelt, õiguskantslerilt, kutse- ja ametiühingutelt, õpilasorganisatsioonidelt, omavalitsustelt ja teistelt haridusasutuste pidajatelt. Partnerid saavad arvamusi avaldada kuu jooksul. Saadud tagasiside alusel täiendatakse vajadusel kontseptsiooni.
Kontseptsiooni eelnõu koostasid haridus- ja teadusministeeriumi eestvedamisel kiusamisvaba haridustee liikumise liikmete ning õiguskantsleri esindajad. Kiusamisvaba haridustee liikumisse kuuluvad Tartu ülikooli eetikakeskus, lastekaitse liit, SA Kiusamisvaba Kool, Tugiõpilaste Oma Ring Eestis, Vaikuseminutid, Tervise Arengu Instituut ja Eesti õpilasesinduste liit.