Eesti koolijuhtide ühenduse juhatuse ja Eesti õpetajaid esindava Eesti haridustöötajate liidu ühisavaldus

5. apr. 2016 Reemo Voltri, Toomas Kruusimägi - Kommenteeri artiklit

Eesti üldhariduskoolid on piiratud ja suhteliselt nappide ressurssidega saavutanud uskumatult häid tulemusi. Veidi enam kui miljonilise rahvaarvuga väikeriigi hariduskorraldus on tõusnud paarikümne aastaga rahvusvahelise huvi ja imestuse objektiks. Meie koole on iseloomustanud avatus uuendustele ja nendes töötavate inimeste õppimisvõime ja edumeelsus.

Jälgime nördimuse ja kurvastusega, kuidas püütakse omandivormist lähtuvalt koole vastandada ja senist tööd alavääristada. Haridusmaastiku mitmekesistamise soov on igati mõistetav ja vajalik taotlus, koolide omandivorm ei ole siinkohal esmatähtis. Kuid kohustus tagada igale lapsele parim haridus on lasunud, lasub ja jääb lasuma riigile ja kohalikule omavalitsusele.

Meie hariduse rahvusvaheline edu on tõendus, et meie koolide juhid ja õpetajad on käitunud vastutustundlikult. Sellepärast on meil õigustatud ootus ja nõue, et meid koheldaks kõiki võrdselt ja samadel alustel, olenemata sellest, kes on koolipidaja.

Toetame mitmekesise hariduse jätkumist kõikjal Eestis, kuid mitte kvaliteetse ja õppemaksuta koolihariduse arvelt. Rahvusvahelised uuringud kinnitavad ja rõhutavad, et meie hariduse tugevus põhineb ühtluskoolil, kus kõigile õppijaile on loodud võrdsed võimalused arenguks.

Tänane vastasseis, kus ei valita enam sõnu ega vahendeid, viib meid reaalse haridusliku kihistumiseni ja kõigi koolide usaldusväärsuse langusele. Haridususku rahvana ei või me seda endale lubada.

Kiiresti muutuvates oludes on meie esmane kohustus uute põlvkondade ees säilitada haridussüsteemi võime vastata uutele ja aina keerulisemaks muutuvatele haridusväljakutsetele.

Oleme seisukohal, et koolipidamine – ka erakooli pidamine ‒ jäägu eelkõige koolipidaja hooleks ja vastutuseks.

REEMO VOLTRI                                                                 i

EHL-i juhatuse esimees 

TOOMAS KRUUSIMÄGI

EKJÜ esimees

 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!