HYPATIA toob tüdrukud teadusele lähemale

8. apr. 2016 Mathis Bogens Ahhaa keskuse kommunikatsioonijuht - Kommenteeri artiklit

Teaduskeskus AHHAA on kaasatud teismelistele suunatud projekti „HYPATIA”, mis alustab 21. aprillil üleeuroopalise teavituskampaaniaga „Expect Everything”. Euroopa Liidu raamprogrammist „Horisont 2020” rahastatud projektis HYPATIA toimuvad koolides ja koolikeskkonnast väljas tegevused, mis on suunatud eelkõige 13- kuni 18-aastastele tüdrukutele.

AHHAA välisrahastuse koordinaatori Helin Haga sõnul on projekti eesmärk aidata haridusasutustel töötada välja tüdrukutele mõeldud tegevusi mõlemaid sugupooli kaasaval moel ja aidata kaasa ühiskondliku suhtumise muutumisele tüdrukute osakaalule reaalteaduslikel erialadel.

Uuringute käigus on leitud, et noortele teaduse tutvustamisel ei kohelda poisse ja tüdrukuid võrdselt. Lisaks ei ole paljudel Euroopas elavatel noortel täielikku ülevaadet, milliseid elukutseid teaduse, tehnoloogia, inseneeria ja matemaatika alal pakutakse. Need kaks näitajat mõjutavad ka seda, kui paljud tüdrukud teadusega seotud erialadel õppima ja töötama asuvad.

„Antud eesmärgi saavutamiseks ühendavad jõud Euroopa riikides tegutsevad teaduskeskused ja -muuseumid, koolid, teadusasutused ning tööstusettevõtted. Üheskoos asutakse tegema koostööd soolise võrdõiguslikkuse ekspertide ja projekti haaratud teismelistega,” ütles Haga.

„Projektipartnerid, sealhulgas AHHAA, loovad ühtekokku 14 projekti toetavat võrgustikku, millest igaüht juhib iga konkreetse riigi koordinaator. Eesmärk on asuda ühiselt võrgustiku liikmetega läbi viima programme ja sündmusi,” lisas ta.

21. aprillil käivitab projekti HYPATIA konsortsium algatuse „Expect Everything” (eesti keeles „Kõik on võimalik!”), mille eesmärk on tekitada teismelistes tüdrukutes huvi teaduse, tehnoloogia, inseneeria ja matemaatika (STEM) erialade vastu.

Algatus „Expect Everything“ kõneleb noortele arusaadavas keeles, kuid ei alahinda teismeliste uudishimulikkust ja teadmisjanu. Kampaania näeb teismelisi mitte üksnes oma sihtgrupina, vaid võrdväärsete partneritena ja kutsub neid (nagu ka teaduserialade tudengeid ja teaduse populariseerijaid) üles ise kampaania blogisse ja sotsiaalmeedialehtedele sisu looma.

Kampaania kaasab neidusid aktiivse tegevuse kaudu Facebookis, Twitteris, Instagramis, Vimeos ja Tumbrlis. Kampaania veebileht expecteverything.eu kutsub noori üles osalema erinevatel algatuse raames toimuvatel sündmustel ja võtma osa tegevustest, mis leiavad aset kõigis 14 HYPATIA projekti kaasatud riigis.

21. aprillil avaneb projekti ka kodulehekülg aadressil hypatiaproject.eu, mis on suunatud õpetajatele, koolijuhtidele, muuseumidele, ettevõtetele ja teadlastele ning millelt on võimalik leida materjale selle kohta, kuidas mõlemaid sugupooli kaasavaid tegevusi ellu kutsuda ja läbi viia.

Veebilehelt leiab ka täpsemat teavet projekti ning sellega seotud sündmuste ja saavutuste kohta. Lisaks projekti koduleheküljele leiab informatsiooni projekti raames toimuva kohta ka sotsiaalmeedialehtedelt ja projekti uudiskirjadest.

Kokku soovitakse HYPATIA tegevustega jõuda 50 000 õpetaja ja 250 000 õpilaseni.

|


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!