Kas tead, mis toimub raamatukogus?

8. apr. 2016 Liisa Randmaa - Kommenteeri artiklit
Soome teatritrupi Vaara-kollektiivi lastelavastus „Valepidimaa” Tallinna keskraamatukogus. Foto: Tallinna keskraamatukogu

Soome teatritrupi Vaara-kollektiivi lastelavastus „Valepidimaa” Tallinna keskraamatukogus. Foto: Tallinna keskraamatukogu

 

Raamatusõbrad on alati ooda­tud uudistama Tallinna keskraamatukogus leiduvat kirjandust, kuid tasub meeles pidada, ka riiuliridade vahel toimub tihti palju põnevat.

Raamatukogutunnid pakuvad võimalust pidada lasteaia- või koolitund väljaspool harjumuspärast keskkonda. Infootsingule keskenduvates tundides arendatakse laste ja noorte oskust tänapäevases teabekülluses iseseisvalt orienteeruda. Ülesandeid lahendades õpitakse leidma riiulist raamatut ja raamatust omakorda vajalikku teavet. Samal ajal tutvutakse seda hõlbustava e-kataloogiga ESTER, e-raamatukoguga ELLU ja sagedamini kasutatavate andmebaasidega. Ka kohustusliku uurimistöö kirjutamist võiks alustada klassi ühisest külaskäigust raamatukokku, kus infootsingukoolitus annab hea stardi vajalike allikate leidmiseks.

Teine osa tundidest võtab luubi alla ühe teema, mille on eelnevalt välja pakkunud kas raamatukoguhoidja või osalejad ise. Selle raames seotakse kirjanduse ja raamatukogu tutvustamine mängulise ja loova tegevusega. Võimalus ise teemat valida teeb mugavaks tundide sidumise rühmas või klassis parajasti arutlusel olevaga. Et iga meie raamatukogu on teistest veidi erinev, tasub raamatukogutundide asjus ühendust võtta just endale sobivaga. Kontaktid ja lühiinfo tundide kohta on aadressil www.keskraamatukogu.ee („Teenused” – „Õpetajale”).

Raamatukogudes tegutsevad ka huviringid. Eri vormis lugemis-, lauamängu- ja kunstiklubide seast leiavad oma lemmiku nii lapsed, noored kui ka täiskasvanud. Samas tasub meelelahutuse ja mõnusa ajaviite kõrval raamatukogult ka õpingutes tuge otsida. Kolmes raamatukogus käib koos Kodutööklubi, kuhu õpilased saavad kaasa võtta keerukaks osutunud harjutused, et neile siis raamatukoguhoidja abiga vastused leida. Võõrkeelse kirjanduse osakond tutvustab sarjas „Hurraa! Õpime õppima!” osalejatele põnevaid nippe, mille abil koolitükid enda jaoks lihtsamaks teha. Teadmiskirjandust eri teemadel tutvustab Sääse raamatukogu ring Noored Taibud. Kellel lugemisoskus ja -julgus veel veidi lihvimist vajab, see saab seda koos lugemiskoertega edendada viies meie raamatukogus. Nii täiskasvanud kui ka lapsed saavad keelt harjutada keelekümblust soodustavates ringides ja keeleklubides. Info ringide ja klubide kohta on leitav keskraamatukogu veebilehelt (rubriigis „Toimub”).

Kellel huvi märksa ebatavalisema raamatukogu vastu, sel tasub tutvust teha muusikaosakonnaga, kus leidub suur hulk noote, muusikaalbumeid ja -kirjandust ning videoid. Osakonnas saab mängida konsoolimänge ja osaleda muusikalistes raamatukogutundides. Reedeti ootab Tallinna lasteasutuste küllakutseid raamatukogubuss Katarina Jee, mida muul ajal võib näha ringi vuramas ja lugejaid teenindamas Lasnamäel, Haaberstis, Nõmmel ja Pirital. Peagi saabub kevad ning siis võib Tallinna tänavatel, haljasalade ja supelrandade läheduses kohata ka teist ratastel raamatukogu: jalgratast, mille hüüdlause on „Raamat paneb rattad käima”. Rühmadel ja klassidel, kes juhtuvad liigeldes ratast märkama, on õigus selle ümber koguneda ja raamatukastist uudistamiseks kirjandust paluda.

Raamatukogude ja tundide külastus, huviringides osalemine ning tutvumine bussi, muusikaosakonna ja jalgrattaga on tasuta. Lisateavet leiab www.keskraamatukogu.ee või raamatukogudes kohapeal. Samas tasub silma peal hoida raamatukogudes toimuvatel üritustel ja loengusarjadel.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!