Koolijuht, anna märku, kui vajad õpetajaid

8. apr. 2016 Helen Sabrak „Noored kooli” kommunikatsioonijuht - Kommenteeri artiklit
Osa "Noored kooli" 10. lennust. Foto: "Noored kooli"

Osa “Noored kooli” 10. lennust. Foto: “Noored kooli”

Programm „Noored kooli” ootab oma kodulehe kaudu kuni 8. maini märguandeid koolijuhtidelt, kes on valmis sügisest oma meeskonda võtma verivärske „Noored kooli” osaleja. Kõik sügisest koolidesse tööle asuvad alustavad õpetajad läbivad suve jookusul intensiivse ettevalmistuskoolituse ning jätkavad õpinguid täiskohaga õpetajatöö kõrvalt.

„Noored kooli” meeskond on praegu ametis osalejate valimisega juba kümnendasse lendu. Sel aastal oli huvilisi rekordiliselt palju, kandideerimisavalduse esitas 224 inimest. Usume, et saame sel aastal koolidesse viia senistest suurema lennu. Loodame leida 25 suurepäraste omaduste ja teadmistega osalejat, kes oleksid motiveeritud end hariduses teostama ning õpilaste vajaduste nimel pingutama.
10. lend valitakse välja aprilli lõpuks ning pärast seda algavad osalejate kohtumised huviliste koolijuhtidega.

Kuhu osalejad tööle asuvad?

Osalejatele koolide leidmiseks on oluline teada, millistes koolides on juhid huvitatud ja valmis uue õpetaja tööle võtma, ning panna see siis kõrvuti osalejate erialase tausta ning valmisolekuga kolida. Õpetaja töölevõtmise otsuse teevad koolijuht ja osaleja pärast omavahelist kohtumist ning vastastikuste ootuste väljaselgitamist.

Koolide ja programmi õpetajate kokkuviimisel eelistame koole, kus vajatakse rohkem kui ühte „Noored kooli” õpetajat või kus juba töötavad meie õpetajad/vilistlased. Meie jaoks on oluline koostöö jätkusuutlikkus ja koos jagatud eesmärkide poole liikumine.

Kui kool valib endale „Noored kooli” õpetaja, ootame, et talle tagatakse töö terveks programmiks. Samuti eeldame, et õpetajal võimaldatakse osaleda „Noored kooli” koolitustel (toimuvad reedeti ja laupäeviti kaks korda kuus). Õpetaja kontakttunnid on jaotatud neljale päevale nädalas (E–N), koolis määratakse talle mentor, kes toetab tema sisseelamist ja arengut.

Praegu on programmis 33 osalejat, kes töötavad 24 koolis üle Eesti. Rohkem kui pool varasematel aastatel lõpetanud osalejatest on jätkuvalt koolis tööl, nii et koole, kus juba NK kogemusega inimene on töötanud või töötab, on ligi 50.

Kes on 10. lennu osalejad ja mida nad õpetavad?

Välja on valitud 13 osalejat ning aprilli lõpuks peaksid selguma ülejäänud. Kõik nad on kõrgharidusega, aga ei ole õppinud õpetajaks. Selle aasta osalejate seas on näiteks geenitehnoloog ja maastikuarhitekt, füüsik, keemik, psühholoog, kultuurikorraldaja ja kunstiterapeut. Osalejate erialade ja seniste kogemuste valik on lai.
Programmis osaleja suudab õpetada ühte või mitut järgmistest õppeainetest: matemaatika, füüsika, keemia, bioloogia, loodusõpetus, geograafia, inglise keel, eesti keel, kirjandus, vene keel, ajalugu, ühiskonnaõpetus. Lisaks neile on paljud osalejad valmis koolis vedama huviringe või täitma muid õppetööd toetavaid rolle.

Milline on ettevalmistus?

Aprilli lõpust käivitub ka tulevaste õpetajate intensiivne koolitusperiood, mis kestab augusti keskpaigani. Selle aja jooksul saavad osalejad väga praktilise ettevalmistuse klassiruumis hakkama saamiseks. Õpitakse tundide planeerimist, õpilaste arengu jälgimist ning motiveerimist, omandatakse didaktilisi ja metoodilisi vahendeid, millest kohe sügisel kasu on. Kiviõli linnalaagris saab suvel ka õpilaste õpetamise kogemuse ning augusti jooksul valmivad koos õppejõudude ning kogenud õpetajatega esimesed tööplaanid.

Nagu mainitud, jätkub koolitus kahe aasta jooksul üle nädala reedel ja laupäeval. Lisaks toetavad osalejat tuutor, ainedidaktik, meeskonna liikmed ja koolipoolne mentor, kes külastavad noore õpetaja tunde ning jagavad temaga toetavat ja arendavat tagasisidet.

„Noored kooli” õpetaja töölevõtmine ei erine palju mõne teise noore inimese töölevõtmisest. Värske meeskonnaliige toob kaasa uusi tuuli, teistmoodi mõtteid, mis võivad kogu senisele organisatsioonile innustavalt ning ergutavalt mõjuda. Aga nagu iga uues ametis alustav inimene, vajab ka alustav õpetaja tuge ja juhatust, samas piisava tagasiside korral õpib motiveeritud inimene kiiresti.


TEADMISEKS KOOLIJUHILE:

  • „Noored kooli” programmi õpetaja on valmis õpetama vähemalt üht järgmistest ainetest: matemaatika, füüsika, keemia, bioloogia, loodusõpetus, geograafia, inglise keel, eesti keel, kirjandus, vene keel, ajalugu, ühiskonnaõpetus.
  • Osalejad on valmis rikastama kooli valikainete ja huviringide valikut oma varasemate kogemuste, huvialade ning oskustega.
  • Koolis täiskoormusega töötades läbivad osalejad õpetamis- ja juhtimisoskuste koolituse, mida tunnistavad Tallinna ja Tartu ülikool, ja esimesel aastal ka õpetaja kutseaasta programmi.
  • Kui programmi vilistlane liigub pärast kahte aastat koolist edasi, pakume võimaluse ja kooli huvi korral tema asemele uue õpetaja programmi alustavast lennust. Senise kogemuse põhjal jätkavad rohkem kui pooled osalejad pärast programmi lõppu tööd koolis.
  • Koolijuhil tuleb hiljemalt 8. mail anda märku oma õpetajate vajadusest, täites ankeedi aadressil http://www.nooredkooli.ee/koolile.
  • Kooli soovidele vastava kandidaadi olemasolul edastab „Noored kooli” mai jooksul koolile kandidaadi CV ja motivatsioonikirja.

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!