Noorteraamatuid

15. apr. 2016 - Kommenteeri artiklit

rmt (13)Heljo Mänd „Südame­kauss”

Illustreerinud Valdek Alber.
Petrone Print, 2016, kõva köide, 96 lk.

„Parimad palad” on 4–8-aastastele kuulajatele ja lugejatele mõeldud sari, kus meie lemmikkirjanikud valivad oma loomingust oma lemmikud. Esimesena valis Heljo Mänd. Juures on ka kommentaarid, miks just need lood talle nii kallid on.

 

rmt (12)Susanne Weber „Paul ja paps” Lood ette­lugemiseks

Saksa keelest tõlkinud Lea Ellert
Petrone Print, 2016
Kõva köide, 71 lk

20 lühikest ettelugemiseks mõeldud lugu jutustavad lasteaialapse Pauli ja tema isa argipäevast südantsoojendavalt, lõbusalt ja eelkõige ausalt. Raamatu toredad pildid on joonistanud Susanne Göhlich.

 

 

rmt (11)Clara Lidstöm ja Annakarin Nyberg „Noor aednik”

Rootsi keelest tõlkinud Merike Kaseorg
Petrone Print, 2016
Kõva köide, 53 lk

Samm-sammult ja illustratsioonide abiga juhendab see raamat algkooliealisi iseseisvalt taimedega toimetama. Nõuandeid on nii aknalaua, rõdu kui ka lillepeenra taimekasvatuse kohta.

 

rmt (8)David Levithan „Iga päev”

Ajakirjade Kirjastus, 324 lk
Pehmed kaaned
138 x 210

Iga päev uues kehas. Ei ühtki hoiatust, kuhu või kellesse ta satub. Aga A on sellega leppinud ja pannud enda jaoks paika reeglid: ära kiindu liigselt, ära lase end märgata, ära sekku. Kõik toimib kuni hommikuni, mil A ärkab Justini kehas ja kohtub Justini kallima Rhiannoniga. Sel hetkel varisevad reeglid põrmu.

 

 

rmt (10)Jenny Han „Kõigile poistele, keda olen kunagi armastanud”

Kirjastus Pegasus
320 lk

Mis juhtub, kui kõik su kunagised silmarõõmud saavad korraga teada, et sul on olnud nende vastu tunded? Südamlik lugu Lara Jeanist, kes pole eales mitte kellelegi oma armumistest rääkinud, kuid on igale poisile kirjutanud ühe kirja. Nendes kirjades räägib ta kõik südamelt ära. Kui kiri on valmis, kleebib ta ümbriku kinni, kirjutab aadressi peale ning paneb kübarakarpi. Ühel päeval aga avastab Lara Jean, et kirjad on posti pandud. Õppides nüüd tundma poisse, kellesse ta kunagi armunud oli, avastab Lara Jean, et nendest kirjadest võib ka kasu tõusta. Raamatu järg „PS Ma armastan sind ikka veel” ilmub aprillis.

 

rmt (7)Jandy Nelson „Ma annan sulle päikese”

Kirjastus Pegasus
320 lk

Alguses on Jude ja tema kaksikvend Noah lahutamatud; nad on NoahjaJude. Noah joonistab pidevalt ja on kõrvuni omapärasesse naabripoissi armunud, põrgulikult söakas Jude aga kannab tulipunast huulepulka, hüppab kaljudelt vette ja räägib nende mõlema eest. Mõni aasta hiljem on kaksikud õnnetu sündmuse tõttu tundmatuseni muutunud ja ­teineteisele võõraks jäänud. Kuigi ­kumbki ei rõõmusta selle üle, ei oska nad astuda sammu, mis nad jälle ühendaks. Algusaastatest jutustab Noah, hilisematest Jude, ent kummalgi on rääkida vaid pool lugu.

 


Üks veidra pealkirjaga lõbus noortekas

rmt (9)Brian Conaghani „Kui härra Koer hammustab” on 2014. aastal ilmunud humoorikas noorteraamat. Tourette’i sündroomiga 16-aastane Dylan käib vaimsete probleemidega laste koolis ja püüab peale teismeliseks olemise raskuste ka oma haigusega hakkama saada. Ometigi juhtub Dylan roppusi ja muid inetusi välja pahvatama just siis, kui seda kõige vähem oodata osatakse. Kentsakad lood panevad aga noore lugeja valjul häälel naerma.

Kuid peale piinlikult naljakate olukordade ja ropu kõnepruugi leiab raamatust ka helgema poole. Lastekirjanduse kriitik Mare Müürsepp (ÕpL, 24.09.14): „Sellele, kes autismist ja Tourette’i sündroomist rohkem teada tahab saada, annab raamat hea illustratsiooni väitele, et häiritud noorukil võib olla hulgaliselt faktiteadmisi talle huvipakkuva valdkonna kohta ning varaküps huvi ja suutlikkus mõnes kitsas küsimuses. Milleski võib ta olla nn tavalisest inimesest tublim, arukam ja väärikam.”

„Kui härra Koer hammustab” on hea sissevaade erivajadusega noore hingeellu – olenemata sellest, et raamatu sügavamat sisu võivad roppused pisut varjutada. Hea teos tutvustamaks erivajadustega noori.

Heliose kirjastus

 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!