Riik on valmis toetama kahe uue teaduse tippkeskuse loomist

20. apr. 2016 Aire Koik HTM-i kommunikatsiooniosakonna konsultant - Kommenteeri artiklit

Valitsus on otsustanud toetada kahe uue teaduse tippkeskuse rajamist Eestisse Euroopa Liidu raha abil ning vastavate taotluste esitamist Euroopa Komisjonile. Taotluste edu korral on riik valmis projekte kaasrahastama.

Euroopa Liidu teaduse raamprogrammi Horisont 2020 „Teaming for Excellence” taotlusvoorus kandideerib kaks Eestiga seotud projekti, mis elluviimisel toovad kasu nii Eesti majandusele, ühiskonnale kui ka riigi konkurentsivõimele. Lõppvooru taotlused tuleb esitada Euroopa Komisjonile hiljemalt juuni lõpuks, otsused tehakse 2017. aasta alguses.

Rahastust taotlev ITEE projekt tähendab võrgustunud digitaalse majanduse tippkeskuse loomist. Keskus hakkab arendama uusi IKT-tehnoloogiaid majanduskasvu võtmevaldkondades, koolitades ka uusi kõrgtehnoloogiaid loovaid spetsialiste. Kasvab kõrgelt haritud tööjõu osakaal ning tiheneb teadlaste ja ettevõtete koostöö. Projekti on ette valmistanud Tartu ülikool ja Tallinna tehnikaülikool koostöös Edinburghi ülikooliga.

Teine projekt kannab nime „FINEST Twins” ja selle raames plaanitakse luua targa linna tippkeskus. Keskus hakkab pakkuma uuenduslikke lahendusi linnaprobleemidele energia, transpordi ja planeeringute valdkonnas. Eesmärk on muuta avalikud teenused tõhusamaks ja arendada piiriüleseid teenuseid, rakendades senisest enam IT-lahendusi. Projekti on töötanud välja Tallinna tehnikaülikool ning majandus- ja kommunikatsiooniministeerium koostöös Soome Aalto ülikooli jt partneritega.

Euroopa Komisjon on „Teaming for Excellence” konkursi tingimuseks seadnud riigi pikaajalise huvi olemasolu. Seda peab kinnitama riigi lubadus taotluste edu korral toetada projekte investeeringute ja tegevuskulude katmisega nii EL-i tõukefondidest kui riigieelarvest.

Haridus- ja teadusministeerium on esitanud lisataotluse riigieelarve strateegiasse 2017‒2020, et taotleda lisaraha teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni strateegia täitmiseks.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!