Tamme gümnaasium valib õpilased DNA-testi alusel

1. apr. 2016 Tartu Tamme gümnaasium - Kommenteeri artiklit

Tartu Tamme gümnaasium plaanib kasutada õpilaste vastuvõtmisel DNA-testi. Praegune vastuvõtukorraldus, kus õpilased peavad  põhikooli lõpueksamitele lisaks sooritama vastuvõtukatsete testid, pole noore ega kooli huvides. Samuti kulutavad paljude gümnaasiumite dubleerivad ja väheusaldusväärsed kirjalikud testid ebamõistlikult nii kooli kui ka õpilaste aega

„Pingeline konkurents parimate õpilaste pärast tekitab õpilastes stressi, mistõttu me ei saa arvestada Tartu gümnaasiumite ühiskatsete tulemusi,” sõnas gümnaasiumi direktor Ain Tõnisson. „Me oleme ka õppetöös keskendunud loodusteadustele, mistõttu see samm on meie jaoks igati loogiline. Kooli laboris on peagi ka võimalused testide tegemiseks,” rõhutas Tõnisson.

2015. aastal riigigümnaasiumiks saanud Tartu Tamme gümnaasium on labori lõplikuks sisustamiseks ning õpilastele projekti juhtimise kogemuse saamiseks algatanud Hooandjas ka rahastusprojekti Tamme geenilabor http://www.hooandja.ee/projekt/tamme-geenilabor.

Õppealajuhataja bioloogiharidusega Merle Ööpik lisas, et protseduur õpilaste valikuks 2016/2017. õppeaasta kümnendatesse klassidesse on juba välja töötatud. „See on tunduvalt lihtsam ja teaduslikum kui praegused vastuvõtutestid, mida tuleb igal aastal uuesti koostada. Samuti on DNA-test märksa loodussõbralikum, vähendades kuluva paberi hulka,” märkis Ööpik.

Õppealajuhataja Ööpik ning katse läbiviimise ja tulemuste korrektsuse eest vastutav bioloogiaõpetaja ja õppesuundade juht Urmas Tokko on kindlad, et suudavad DNA-profiili abil õpilaskandidaadid jagada kooli õppesuundade vahel: loodus-, meditsiini-, tehnoloogia-, infotehnoloogia- ja kultuurisuund. Võimaliku usaldamatuse või probleemide vältimiseks kasutatakse vajadusel ka koostööpartnerite abi kõrgkoolides.

DNA-testi põhine vastuvõtuprotsess

1) Õpilane valib, kuidas tema DNA analüüsijateni jõuab: õpilaskandidaat võib saata suuõõne epiteelkoe tükikesed kooli postiga – selleks piisab ümbrikusse sülitamisest. Hiljem tuleb isik loomulikult üle tõendada. Lihtsam on ilmuda isikuttõendava dokumendiga kooli meditsiiniõe vastuvõtule vereproovi andmiseks. Pisaratest ja karvadest pole võimalik DNA-d eraldada.

2) Tamme gümnaasiumi bioloogiaõpetajad ja vastava väljaõppe saanud abituriendid eraldavad bioloogilisest materjalist kandidaadi DNA, paljundavad selle PCR-tsükleris ning analüüsivad tulemusi geelelektroforeesil. Kasutatakse parimate biotehnoloogiafirmade ensüüme ja muid reaktiive.

3) Otsus õpilaskandidaadi sobivuse kohta tehakse üksnes analüüsi tulemustest lähtuvalt.

4) Otsusest antakse õpilaskandidaatidele teada digitaalselt.

Tartu Tamme gümnaasium on plaanist informeerinud ka oma pidajat, haridus- ja teadusministeeriumi, kes toetab kooli otsust. Praegu Tamme gümnaasiumis õppivatel õpilastel võimaldatakse kool lõpetada ilma DNA-analüüsiks proovi andmata

 

 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!