Alusharidus ja lapsehoid peavad kuuluma ühtsesse süsteemi
Haridus- ja teadusministeeriumi üldhariduse osakonna juhataja Irene Käosaar tutvustas Tartu ülikoolis toimuval rahvusvahelisel konverentsil alushariduse ja lapsehoiu kontseptsiooni, mille eesmärk on tagada kvaliteetne alusharidus ja lapsehoid kõigile lastele, kelle vanemad seda soovivad.
Irene Käosaare sõnul on lapsehoid ja alusharidus reguleeritud eri seadustes, mis ei võimalda luua ühtset süsteemi, et pakkuda lastele hoidu ja haridust kuni koolikohustusliku eani ning mis hõlmaks lapsehoide ja lasteaedu, sõltumata omandivormist.
Lapse vanusega suureneb alushariduse ja väheneb lapsehoiu osakaal. Alla kolmeaastaste laste puhul on oluline sotsiaalsete, mängu- ja õpioskuste toetamine, alates kolmeaastastest lastest peab olema loodud alushariduse võimalus lasteaias.
Lasteaiarühmas peab olema vähemalt üks kõrgharidusega õpetaja ja lisaks kutse- või täiendusharidusega õpetajat abistavad töötajad.
Väljatöötamisel oleva seaduse kohaselt saavad ka lapsehoiud taotleda alushariduse võimaldamise õigust, selleks peavad nad tõendama õpetajate ja lasteaia õppekava olemasolu. Samuti vaadatakse üle lapsehoidjatele kehtestatud kutse- ja koolituse nõuded, need peavad muutuma praegusest rohkem lapse sotsiaalseid ja mänguoskusi toetavaks.
„Tulevikus muutub paremaks ka lapsehoiu kvaliteet, kavas on kehtestada sisulised nõuded lapsehoiule ja uuendada lapsehoidjate kutsestandardit,” ütles Irene Käosaar.
Muusika- ja liikumistunnid on väga tähtsad
Kuna viimastel päevadel on lasteaiaõpetajad murelikult küsinud, kas lasteaedadesse ei pea enam eraldi muusika- ja liikumisõpetajate ametikohti looma, siis toonitas Irene Käosaar, et lasteaedadest aineõpetajate kaotamise plaani riigil kindlasti ei ole.
„Eelmisel suvel kinnitatud määrusega viidi eelkõige väiksemates lasteaedades paindlikku töökorraldust silmas pidades õigusakti võimalus, et muusika- ja liikumistunde võib läbi viia ka rühmaõpetaja,” lausus ta.
„Personali miinimumkoosseisu näol pole tegu reegli, vaid pigem erandiga: ainult vajaduse ja valmisoleku korral on võimalik lasteaia juhil töö korraldada ka nii, et muusika- ja liikumisõpetajat eraldi ei ole ja selle töö teevad ära rühmaõpetajad või leitakse lahendus koostöös teiste lasteaedade ja koolidega,” ütles Käosaar ja rõhutas, et ministeerium on seisukohal, et enamikus lasteaedades on ka tulevikus tööl muusika- ja liikumisõpetajad.
Alushariduse ja lapsehoiu kontseptsiooni alusel töötatakse uus seadus välja tänavu suveks ja plaanide kohaselt jõustub see 2017. aastal.