Eesti Lastekirjanduse Keskus soovitab: Laste lemmiksarjad

20. mai 2016 - Kommenteeri artiklit

ELK-logo / eesti lastekirjanduse keskus

1 (38)Martin Widmark „Tondiagent Nelly Rapp”

Tõlkinud Allar Sooneste, illustreerinud Christina Alvner. Kõva köide, 2 osa. Kirjastus Tiritamm.

„Lassemaia detektiivibüroo” autori Martin Widmarki uue algklassilastele mõeldud sarja peategelane on vapper ja nupukas Nelly Rapp. Ühel päeval kutsub vanaisa vend onu Hannibal tüdruku pere peole. Seal selgub, et tegemist on vaid kattevarjuga sisseastumiskatsetele salajasse ühingusse – Tondiakadeemiasse, mis on keskendunud võitlusele tontide, koletiste ja kummitustega. Nelly läbib katsed edukalt ja ees ootavad seiklused, mis panevad tüdruku nutikuse ja julguse igati proovile.

 

 

1 (37)Ana Galán „Mondrago – iseäralik draakon”

Tõlkinud Saima Eiche, illustreerinud Pablo Pino. Pehme köide, 7 osa. Kirjastus Helios, 2015–2016.

Hispaania päritolu kirjaniku Ana Galáni 8–11-aastastele lastele adresseeritud Mondrago-sari viib meid iidsete aegade Samarado külla. Siin antakse igale 11-aastaseks saanud lapsele oma draakon. Üheskoos tuleb läbida katsumus, et saada ühiskonna täieõiguslikuks liikmeks. Nüüd on Cale’il käes kauaoodatud katsumuse aeg. Mida aga teha, kui draakonipidaja määrab sulle looma, kes on keskendumisvõimeta ja ülisuur, ei allu korraldustele ega suuda isegi lennata?

 

 

1 (39)Sinikka Nopola ja Tiina Nopola „Risto Räppari lood”

Tõlkinud Kristiina Kass, 1.–4. osa illustreerinud Aino Havukainen ja Sami Toivonen, 5. osa illustreerinud Christel Rönns. 1.–4. osa kõva köide, 5. osa pehme köide. Kirjastus TEA, 2008–2009. Kirjastus Varrak, 2016.

Risto Räppar on vahva ja asjalik mehehakatis, kellele üle kõige meeldib trummi mängida. Huvi trummimängu vastu on ta pärinud ilmselt emalt, kes Elevandiluuranniku ülikoolis eri rahvaste trummeldamisstiile uurib. Risto aga elab sel ajal värvika ja lapsemeelse tädi Roosaga Lindbergi puiesteel. Üheskoos juhtub neil kahel nii mõndagi veidrat, näiteks eksitakse piknikul ära ja kaotatakse koduvõtmed kanalisatsioonikaevu. Ühisel südameheaduse ja nupukuse jõul saavad aga raskemadki katsumused õnneliku lahenduse.

 

1 (11)Derek Landy „Detektiiv Luuker Leebesurm”

Tõlkinud Mario Pulver, kujun­danud Heigo Kütt. Pehme köide, 4 osa. Kirjastus Piko­print, 2014–2015.

12-aastane Stephanie Edgley pärib kirjanikust onu uhke maja. Juhuse tahtel sinna ööbima jäänud tüdrukut ründab kummaline olend. Stephaniele tuleb appi onu matustel kohatud salapärane võõras, kes osutub Luuker Leebesurmaks – luukerest detektiiviks. Üheskoos tuleb neil selgusele jõuda nii mõneski esialgu lahendamatuna näivas juhtumis, milles rohkelt müstikat, maagiat ja salapära.

 

 

 

1 (40)Liz Pichon „Tom Gates”

Tõlkinud Mario Pulver, kujundanud Liis Karu. Pehme köide, 4 osa. Kirjastus Pikoprint, 2014–2016.

Briti kirjaniku ja illustraatori Liz Pichoni realistlik ja humoorikas raamatusari pajatab viiendat klassi alustava Tom Gatesi elust. Tom elab koos oma vanemate ja õe Deliaga, keda talle endast välja viia meeldib. Veel rohkem kui õe ärritamist naudib Tom piltide joonistamist ja koomiksite lugemist. Ja kuigi poiss on sisse võetud klassikaaslasest, ilusast ja targast Amy Porterist, kelle tähelepanu ta püüab võita, tuleb tal hakkama saada ka nohikliku ja uudishimuliku pinginaabri Marcus Meldrew’ ning õpetaja Fullermaniga, kes aina keerukamaid koduseid ülesandeid annab.

 

1 (12)Ǻsa Larsson, Ingela Korsell „Pax”

Tõlkinud Kadri Papp, illustreerinud Henrik Jonsson. Pehme köide, 4 osa. Kirjastus Varrak, 2014–2015.

Rootsi kirjaniketandemi kahasse kirjutatud raamatusari pakatab põnevusest ja müstikast. Keeruka lapsepõlvega vennad Alrik ja Viggo Delling saabuvad esialgu idüllilisena tunduvasse väikelinna Mariefredi. Tutvunud kummaliste Magnari ja Estridiga, ilmneb, et linnake, eriti aga selle salajane maa-alune raamatukogu, on maagiline koht, mis tõmbab enda poole nii häid kui ka kurje jõude. Kui raamatukogust läheb kaduma maagiline loitsusau, tuleb poistel see taas leida. Ja see pole ainuke katsumus, millega neil koolielu ja omavaheliste hõõrumiste kõrval silmitsi tuleb seista.

 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!