Eluloo-uurimise teaduskonverents Eesti kirjandusmuuseumis

2. mai 2016 Külliki Kuusk Eesti kirjandusmuuseumi teadur - Kommenteeri artiklit

5. ja 6. mail toimub Eesti kirjandusmuuseumis Tartus eluloo-uurimise teaduskonverents „Elust elulooks, eluloost kultuurilooks” ning Rutt Hinrikuse raamatu „Kahe vahel: artikleid kirjandusest ja elulugudest” (EKM Teaduskirjastus) esitlus. Konverents tähistab eesti elulugude kogumise 20. tegevusaastat kirjandusmuuseumis, avatud on näitus eesti elulugude võistlustest.

Eesti kirjandusmuuseumi kultuuriloolises arhiivis on hoiul mitu tuhat eesti elulugu, nende kogumise algatas 1996. aastal Eesti elulugude ühendus. Eesti elulugude kogumisvõistluste alusel on antud välja suurel hulgal raamatuid, elulood on mitme teadusharu hinnaliseks uurimisallikaks. Konverentsil peetakse kahel päeval 18 ettekannet.

Vaatluse alla tulevad elulugude ja ajaloo suhted, eluloouurimise metoodika ja eetika küsimused, elulugude tõlgendamine ja kasutamine uurimistöös.

Mitmete ettekannete aluseks on elulugude kirjutamise probleemid ja elulookirjutus kui žanr: kuidas kajastuvad elulugudes ajaloosündmused, millised on elulugude ühisjooned ilukirjandusega?

On elulookirjutusi, mis sarnanevad kunstiteostega – rääkides üksikust elust, osutavad need olemuslikule ja omavad suurt üldistusjõudu. Ajaloo- ja rahvusliku mälu küsimuste kõrval huvitab eluloouurijaid üha ka elulookirjutuse poeetika ja kirjutamine ise. Otsitakse uusi lähenemisnurki kirjanike biograafiatele ja isikuarhiivide mõtestamiseks, uuritakse eluloolisuse avaldumisvorme rahvaluules.

Elulugude jutustamine on kujunenud Eesti ajaloo ja ühise kultuurimälu lahutamatuks osaks. Siit lähtub ka tänapäeva eluloouurijate vajadus mõtestada elulookirjutust sotsiaalse ja ajaloolise praktikana.

Konverentsil on kavas mitmeid ettekandeid elulookirjutuse poliitilisest rollist 19. ja 20. sajandil ning mäluprotsesside seotusest konkreetsete ühiskondlike, kultuuriliste ja ajalooliste kontekstidega.

Konverentsi lõpetab elulugude kogumise ja uurimise ümarlaud, millel osalevad Eesti elulugude ühendusele alusepanijad ja teadlased Rutt Hinrikus, Merle Karusoo, Marju Lauristin, Tiina Kirss, Tiiu Jaago, Ene Kõresaar, Leena Kurvet-Käosaar ja Margit Sutrop.

Neljapäeval, 5. mail kl 18.15 esitletakse artiklikogumikku „Kahe vahel” (sarjast „EKLA töid kirjandusest ja kultuuriloost, 8”, mis sisaldab esinduslikku valikut Rutt Hinrikuse, teeneka kirjandusajaloolase ja ka eesti elulugude kogumise hinge teadusartiklitest. Esitluse üllatuskülalised on Katrin Saukas ja Merle Karusoo.

Ettekannete teesid vt www.kirmus.ee.

 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!