Näitemängul on ravijõud

6. mai 2016 Sirje Pärismaa toimetaja - Näitemängul on ravijõud kommenteerimine on välja lülitatud

Kõik võitjad. Foto: Olev Mihkelmaa

Tallinna Kadaka põhikooli venekeelsed lapsed etendasid eesti keeles „Tare-tarekest” (juhendaja Jelena Nossovitš). Foto: Sirje Pärismaa

Tallinna Tondi põhikooli lavastus „Koolilapse mure nr 2” (juhendajad Eve Adelbert, Maire Paluveer). Foto: Sirje Pärismaa

Tartu Kroonuaia kool korraldas juba neljateistkümnendat korda erivajadustega laste ja noorte teatrifestivali „Savilind”. 3. mail astus Sadamateatri lavale 142 noort näitlejat 14 koolist.

„Osavõtjate arv on olnud üsna stabiilne, ühte päeva ei mahugi rohkem esinejaid, lapsed väsivad ära,” lausus Kroonuaia kooli direktor Ain Ostrat. Vahepeal oli idee muuta festival kahepäevaseks, aga siis läheb üritus kallimaks. Mõnel aastal on ka Soome erivajadustega lapsed osalenud. Lisandunud on raskema puudega õpilased. Ostratile on meelde jäänud Maarja kooli näitering, kus paljud lapsed olid ratastoolis ega kõnelnud, aga koos õpetajatega olid nemadki kaasatud.

„Iga etendus on tore ja omamoodi,” sõnas Ostrat. Festivali pikaealisuse saladus peitub aga selles, et ka Kroonuaia kooli õpetajail endal on oma näitemänguselts. Nad käivad õpetajate teatrifestivalil „Sillad”, mis on veel vanem kui Savilind. Sealt see pisik tulnud ongi.

„Savilinnu” projektijuhi Katrin Lutsu sõnul on näitemänguga tegelemine suurepärane vahend käitumisprobleemide ennetamiseks ja psüühiliste protsesside korrektsiooniks. Sageli asotsiaalsetest oludest või lastekodudest pärit lastele on jõukohase ja huvipakkuva tegevuse leidmine isegi olulisem kui tavalastele.