Õpetajate Leht 13. mail

11. mai 2016 - Kommenteeri artiklit

Koolijuhid treeninglaagris

Haridus- ja teadusministeeriumi ning Innove ellukutsutud mentoriprogrammi teise lendu välja valitud kuusteist kogenud koolijuhti käivad aprillist juulini korra kuus „treeninglaagris”. Fontese koolitajate käe all lihvivad nad juhendamisoskusi ning harjutavad tehnikaid, et rakendada õpitut oma kollektiivis ja olla toeks alustavatele ametikaaslastele.

Soostereotüübid soodustavad vägivalda

Õpetajaharidusse tuleb integreerida rohkem vägivalla, kontrollimise ja võimusuhete teemat seoses laiema ajaloolise ja soolise kontekstiga, arvab kasvatusteadlane Elo-Maria Roots.

Koolid muutuste tuules: mis aitab edasi?

Kuivõrd on kollektiivi (uuesti) ülesehitamiseks, kooli- või lasteaiapere koos toimimiseks vaja mõelda väärtustele? Kuidas neid väärtusi elus hoida, ilma et nad jääksid õõnsaks loosungiks või pelgalt tindiks paberil? Sel teemal arutlevad Merike Kaste, Anna-Liisa Blaubrük, Küllike Pedaste, Ülle Tammela ja Margit Toomlaid.

Helendav laud ja peidetud sahtlid

Hariduse kitsaskohti on parem lahendada korraga, mitte ükshaaval, kirjutab Võrumaa kutsehariduskeskuse IT-eriala õpetaja Ragnar Kurm.

Tero Autio: „Inimesest võib saada kontrollile allutatud õpimasin”

Soome kasvatusteadlane Tero Autio ütleb intervjuus Tiiu Kuurmele, et kui kasvatusteadustes on alati kõneks olnud inimese ideaal, siis praegu on soovitud ideaaliks käskudele alluv kuulekas keha, keda kasutada tööjõuturul.

Anija valla haridusfoorumil räägiti HEV-lastest

„Kui ma eelmise aasta oktoobris Alavere lasteaia juhina tööd alustasin ja ühele erivajadusega lapsele oli vaja leida tugiisik, puutusin kokku terve hulga probleemidega,ˮ räägib Eda-Mai Tammiste. Tema eestvedamisel toimuski märtsis Anija valla haridusfoorum, kus HEV-laste teemal arutlesid riigi ja omavalitsuse esindajad, õpetajad, tugiisikud ja lapsevanemad.

 Ghana lapsed oskavad nüüd „Mutionu” laulu

Lugu sellest, kuidas koolitüdruk ja õpetaja ning veel mõned toredad Eesti inimesed Ghanas õppereisil käisid. Sealsed lapsed said tänu eestlastele selgeks „Mutionu” laulu ning kohalikud memmed kingituseks kitsed Maali, Juuli ja Ekre.

 Kató Lomb: „Keeled on ainus asi, mida tasub osata isegi halvasti”

Raamatututvustus. Kató Lomb. „Kuidas ma keeli õpin ehk Kuutteist keelt oskava tõlgi märkmed”. Ungari keelest tõlkinud Sander Liivak. Kirjastus Verb, 2016.

Soome ajaloolane Seppo Zetterberg: „Kui tulen Tallinna, siis tulen Euroopasse”

„Nõukogude ajal tähendas Soome eestlastele Euroopat. Nüüd see enam nii ei ole. Eesti on Euroopa, sest Eesti ajalugu on kindel osa Euroopa ajaloost. Soome ajalugu on minu meelest rohkem perifeeria ajalugu,” räägib professor Seppo Zetterberg, kes hakkas Eesti ajalugu uurima pool sajandit tagasi.

Kasvan koos lastega

„Kui noor õpetaja julgeb abi küsida, siis teda ka aidatakse. Kooli ei tohiks tulla hoiakuga, et tulen ülikoolist ja tean kõike. Vanemal kolleegil on alati nippe varnast võtta,” ütleb Tartu Veeriku kooli klassiõpetaja Laura Kuusik.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!