Konverents „Suur maalritöö: keelest ja meelest”

6. juuni 2016 Eesti kirjandusmuuseum - Kommenteeri artiklit

Konverents „Suur maalritöö: keelest ja meelest” toimub 7. juunil kell 13 Tartus Eesti kirjandusmuuseumi (Vanemuise 42) saalis.

Jumala kontseptsioon ulatub aegade hämarusse, ent missugused on keele ja meele võimalused selle väljendamiseks? Kutsume teid kaasa mõtlema ja arutlema, milline on sõna jumal etümoloogia, keelelised kasutusalad ja erinevad kommunikatiivsed eesmärgid eesti keeles ja selle murretes.

Värvide tajumine ja selle väljendamine kannab sümboolseid ja sotsiaalseid tähendusi, mida vaatleme eesti folkloori näitel. Värvikeelt mõtestab käsitlus kognitiivsetest trendidest värvide nimetamisel erinevates keeltes ja missugused semantilised kaardid neist moodustuvad.

Konverentsil küsitakse, kuidas mõjutavad meid lemmikmuinasjutud, mis on ühist värvidel, Tarapital ja Bertrand Russellil ning küsitakse olulistest olulisim küsimus – kes vastutab keelepoliitika eest.

Konverentsiga tähistatakse Urmas Sutropi 60. sünnipäeva.

 

Kava

I osa. „Kui maailm oleks värvimata, siis ilmetu näiks pealt ja seest …”

Juhatab Renate Pajusalu.

13–13.10 Konverentsi avamine

13.10–13.35 Mare Kõiva (Eesti kirjandusmuuseum), „Loitsude värvimaailm”

13.30–14 Piret Voolaid (Eesti kirjandusmuuseum), „Hallist härjast Musta mereni: värvileksika mõistatuste alaliikides”

14–14.25 Risto Järv (Eesti kirjandusmuuseum), „Lemmikmuinasjutt ja mõnda”

14.25–14.50 Liina Paales (Tartu ülikool), „Eesti viipekeel, pulmavaip ja Suur Sõlmija”

15–15.30 Lõunapaus

II osa. „Mis keelel, see meelel”

Juhatab Mare Kalda.

15.30–15.55 Anni Jürine, Karl Pajusalu, Renate Pajusalu, Ilona Tragel, Ann Veismann (Tartu ülikool), „Jumal eesti keeles”

15.55–16.20 Jüri Allik (Tartu ülikool), „Värvinimed, Taarapita ja Bertrand Russell”

16.20 Linnapea Urmas Klaasi tervitus

16.30–16.55 Mari Uusküla (Tallinna ülikool), „Loetelukatsest semantiliste kaartideni: kognitiivseid trende värvide nimetamisel”

16.55–17.20 Pirkko Nuolijärvi (Kotimaisten kielten keskus), „Kelle ülesanne on keelepoliitika?” Ürituse korraldavad Eesti kirjandusmuuseum, Tartu ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituut, Eesti Keele Instituut ja Eesti uuringute tippkeskus

Lähem informatsioon konverentsi veebilehel.

Korraldajad Eesti kirjandusmuuseum, Tartu ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituut, Eesti Keele Instituut ja Eesti uuringute tippkeskus


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!