Lõppes lugemisprogramm „Raamatuga kevadesse”

14. juuni 2016 Mari Sieberk Tallinna keskraamatukogu arendusjuht - Kommenteeri artiklit

Tallinna keskraamatukogu korraldas ajavahemikul 3.11.2015–31.05.2016 noortele ja täiskasvanutele lugemisprogrammi „Raamatuga kevadesse”, et tutvustada head kirjandust ja aidata orienteeruda tänapäeva kirjandusmaastikul.

Juba neljandat korda toimunud lugemisprogrammi teema oli „Tänapäeva muinasjutt”. Lugemisvalikus leidus lugusid maagilistest juhtumistest, meeldejäävatest üleelamistest ja argipäeva tabamatust ilust.

Lugemisprogrammis osales 101 inimest, edukaid lõpetajaid oli 39. Osalejad täitsid 1105 tagasisidelehte (sh 112 e-sedelit) ning lugesid läbi 1056 raamatut ja vaatasid 54 filmi. Lugemisprogrammi kõige loetum raamat oli Rein Raua romaan „Hotell Amalfi” (Tuum 2011). Eesti ilukirjanduse valikust eelistasid osalejad veel Jaan Mikweldti kunstmuinasjuttude kogumikku „Sõna jõud. Esimene raamat” (Kentaur 2014) ja Epp Annuse filosoofilis-poeetilist romaani „Sina, Matilda” (Tuum 2007). Tõlkekirjanduse valikust loeti kõige enam Astrid Lindgreni mälestuste- ja meenutusteraamatut „Samuel August Sevedstorpist ja Hulti Hanna” (Sinisukk 2002) ning ühtviisi palju loeti Daniel Glattaueri romaani „Igavesti sinu” (Varrak 2012) ja John Steinbecki jutustust „Hiirtest ja inimestest” (Pegasus 2008). Vaadatuim film oli režissöör Steve McQueeni „12 aastat orjana”, mis võitis 2014. aastal parima filmina Ameerika filmiakadeemia auhinna ehk Oscari.

Lugejate tagasiside kinnitas teada-tuntud tõde, et inimesed näevad maailma väga erinevalt ja seetõttu tõlgendati ka loetud teoseid mitut moodi. Huvitava tõigana võib esile tõsta asjaolu, et inimesed leidsid lugemisprogrammi teosest pigem helgeid ja lootusrikkaid emotsioone, mis ongi ju muinasjuttude mõte.

Programmi nimekirjas oli 54 teost, sealhulgas kolm mängufilmi. Mitmeid teoseid sai laenata ja lugeda e-raamatukogus ELLU.  Lugemisprogrammis oli 18 eesti autorite teost, sh kaks luulekogu ja üks näidend ning 33 välisautorite teost, sh neli autobiograafilist romaani. Esindatud oli ameerika, austria, belgia, india, inglise, itaalia, jaapani, kanada, norra, prantsuse, poola, rootsi, saksa, soome, tšehhi ja vene kirjandus. Programmi lisainfo ja  kirjanduse valikuga saab tutvuda Tallinna keskraamatukogu veebilehel ja Facebookis.

Programmis osalemiseks tuli läbi lugeda programmi nimekirjas olnud raamat või vaadata film ja täita selle kohta tagasisideleht. Iga täidetud lehe eest lisas raamatukoguhoidja osaleja lugemispassi templi. Programmi edukaks lõpetamiseks oli vaja passi koguda vähemalt 20 templit.

Programmi kestel toimus kõigi osalejate vahel seitse loosimist. Auhindadeks olid eesti kirjanike uudisteosed autorite autogrammidega.

Lugemisprogrammi edukalt lõpetanud inimesed on oodatud kolmapäeval, 15. juunil kell 17.30 lõpuüritusele, mille raames külastatakse Kiek in de Kökki ja Raidkivimuuseumi ning kohvikut Wabadus. Lõpuüritusel osaleb ka programmi menukaima teose autor Rein Raud. Muusikalise vahepala eest hoolitsevad Georg Otsa nimelise Tallinna muusikakooli õpilased Aarto Mälgand ja Tobias Tammearu.

 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!