Rahvusvahelised projektid Tallinna tehnikagümnaasiumis

13. juuni 2016 Gedi Põder, Ene Lehtmets, Maie Tibar, Pilvi Tauer Tallinna tehnikagümnaasiumi loodusainete õpetajad - Kommenteeri artiklit

Tallinna tehnikagümnaasium osales aastatel 2014–2016 mitmes rahvusvahelises projektis, mis pakkusid meie kooli loodusainete õpetajatele võimalusi täiendada oma ameti- ja võõrkeeleoskusi koostöö- ja koolitusprojektides.

Õppemeetodite nüüdisajastamiseks pidasime vajalikuks eelkõige õpetajate harimist ehk uute oskuste ja kogemuste saamist võõrkeelses keskkonnas, et õpetaja tunneks end hilisemas tegevuses koos õpilastega kindlamalt. Valisime projektipartneriteks võimalikult erinevad riigid, et kogeda mitmesuguseid õppimis- ja õpetamismeetodeid. Kõikide projektide eesmärk oli luua uusi rahvusvahelisi kontakte, täiendada end veebipõhistes koostöövõimalustes, et lõpptulemusena valmistada ette mitmekesiste oskustega ja loova mõtlemisega õpilasi, kes oleksid konkurentsivõimelised nii Eestis kui ka väljaspool.

Erasmus+ õpirändeprojekt LORETTA

Õpirändeprojekti LORETTA (LOodus- ja REaalTeadused Tehnoloogia Arengus) täiendkoolituskursusteks valisime IKT-koolitused, kus lisaks uute oskuste saamisele oli võimalus täiendada end ingliskeelses suhtluskeskkonnas. Projektid said teoks tänu SA Archimedese ja programmi Erasmus+ abile.

Projekti oli kavandatud neli õpirännet, mis toimusid augustist 2014 juunini 2016.

E-õpe

22.–26. juunini 2015 oli projekt „Using E-learning in the classroom”. Korraldas ITC International Training Centre (Tšehhi), kursus toimus Londonis

Koostöös teiste riikide õpetajatega Rumeeniast, Küproselt ja Hispaaniast saime praktiseerida oma inglise keele oskust ja täiendada arvutiteadmisi. Pakuti ka võimalust osaleda linna tutvustaval ekskursioonil ja omal käel uudistasime Londoni loomaaias, loodusmuuseumis ning London Aquariumis. Võtsime viiest päevast maksimumi ja saime vilunud orienteerujateks Londoni metroos. Osalemine õpirändes avas silmi ning pakkus uusi ideid.

Projektitöö

2.–11. augustini 2015 oli projekt „Web 2.0 Tools for Effective Teaching and Project Work”. Korraldas TTI – Teachers Training Institute (Poola), Krakow.

Sisutihe koolitus oli praktilise suunitlusega. Üle 30 osaleja üheksast Euroopa riigist tegid nii individuaalset kui ka rühmatööd, jagasid kogemusi ja tutvustasid oma IKT-kogemusi. Soovijatele korraldati ekskursioone ja väljasõite tutvumaks imelise Poolaga: ekskursioonid Krakowis, väljasõidud soolakaevandusse, Auschwitzi, Zakopanesse, lodjasõit Tatra mägede vahel. Suurepärane korraldus, sõbralikud koolitajad, heal tasemel õppetöö, lahedad inimesed, 40°C Krakowis ja head konditsioneerid. Kui keegi otsib endale IKT-koolitust, soovitame soojalt!

Õpetamisoskused

3.–9. aprillini 2016 oli projekt „21st Century Teaching Skills – The International Dimension in the classroom”. Korraldaja International Skole (Taani), toimumiskoht Korsika.

Meie koolituse peamine eesmärk oli tutvustada teooriat, kuidas tuua igapäevasesse ainetundi rahvusvahelist mõõdet. Lisaks teoreetilisele osale planeerisime oma kevadisi õppetunde ja –projekte, kasutades selleks vabavaralisi võimalusi (miniprojektide loomine, millega jätkasime taas kodus olles. Lisaks tekkisid ideed uute Erasmus+ koostööprojektide kirjutamiseks). Planeeritud õppetööd täiendasid imeilus vahemereline varakevad oma 30-kraadise kuumusega, kümme ideedest pakatavat õpetajat Taanist, Belgiast, Bulgaariast ja Eestist ning säravad koolitajad Taanist. See nädal läks lennates!

Võimestamine

20.–24. juunini 2016 toimub projekt „Empowerment in ICT Skills Making Use of Technology Tools”. Korraldab ETI – Executive Training Institute (Malta). SA Archimedes EEA / Norway Grants  Science into reality.

Samal ajavahemikul toimub ka meie kooli ja Islandi Kopavogur i Menntaskolinni loodusainete õpetajate energiateemaline ühisprojekt.

Projekti peamine eesmärk on koostada loodus- ja reaalainetele toetuv energiateemaliste õppematerjalide veebipõhine kogumik ning tekitada projektitegevuse kaudu partnerkoolide vahel temaatiline koostöö.

Projekti käigus koostatakse uusi ja kohandatakse olemasolevaid veebipõhiseid materjale, rakendatakse uuenduslikke õppemeetodeid, testitakse valminud materjale mõlemas riigis, täiendatakse oma inglise keele oskust. Ühistel veebipõhistel üritustel koordineeritakse ja hinnatakse mõlemalt poolt interneti vahendusel. Mõlemas koolis on viidud läbi keskkonnanädalad, energiateemaline videovõistlus ning ülesannete ja probleemide lahendamise veebivõistlused  õpilastele (näiteks „Autod ja liiklus”).

Õpetajate vastastikustel töövisiitidel said mõlemad töörühmad tutvuda teineteise energiaressursside, nende tootmise ja kasutamisega (meil põlevkivi-, seal aga geotermaaljaamad) ning teiste kultuuriväärtuste, loodushariduskeskuste ja koolisüsteemiga. Saadud teadmised ja kogemused oli muljetavaldavad mõlemale poolele.

Nagu igas tegevuses, tekkis ka meil projektide jooksul probleeme. Suurimana võib nimetada 2015/16 Euroopa rändekriisi ja terrorismiohtu, mistõttu mõned koolitusfirmad ütlesid õpirände koolituste kokkulepped üles. Üks Austria koolitusfirma tõigi koolituse tühistamise põhjuseks ebakindluse koolitatavate turvalisuse tagamisel. Veel võiks mainida kahe- ja kolmetunnilist ajavahet (nad ei kasuta suveaega), mis Islandiga vajaliku Skype’i teel suhtlemise keeruliseks tegi.

Mida õppisime

Siiski arvame, et meie õpetajatele suunatud projektid täiendasid üksteist ja on osutunud tulemuslikeks. Õpirände projektis täiendatud IKT-oskused on olnud vajalikud veebipõhiste õppematerjalide vormistamisel ja kujundamisel. Koostöö Islandi õpetajatega on andnud võimaluse kasutada õpirände koolitustel saadud kogemusi ja oskusi,  selekteerides ning kinnistades saadud teadmisi igapäevases koolitöös. Õpirände jooksul on õpetajad olnud sunnitud esinema ja  suhtlema inglise keeles.  Jätkuv koostöö Islandiga nõuab lisaks suhtluskeelele erialase inglise keele oskust nii kõnes kui ka kirjas. Iga rahvusvahelises projektis osalenu tõi kooli uusi nüansse veebipõhise koostöö võimalustest – järjest rohkem kasutatakse veebipõhiseid vahendeid ja e-õppe võimalusi, valdkonnaülest ühistööd. Lisaks IKT- ja keeleoskuse paranemisele on kasvanud projektides osalenud õpetajate julgus ja eneseusaldus, tekkinud on isiklikud kontaktid ja mõtted edasiseks koostööks.  Lisaks sai kool tagasi särasilmsed ja uutest ideedest pakatavad õpetajad. Ning lõpuks: loodusainete tunnid ja ülesanded on muutunud ka õpilaste jaoks huvitavamaks ja rasked teemad arusaadavamaks (nii tuli välja õpilaste tagasisideküsitlustest).


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!