Eesti koolides õpetatakse Kasparovi metoodika järgi malet

2 minutit
29 vaatamist

Sel sügisel alustab viiendat korda maleõppe programm „Male koolidesse”, mille raames õpetatakse 2. klassi õpilastele malet maailmameister Garri Kasparovi metoodika järgi. Maleõpe jätkub senini programmis osalenud koolides, kuid ka uutel koolidel on võimalik liituda, andes osalemissoovist teada 25. augustini programmi veebilehel http://malekoolidesse.ee/liitumine.

Programmi eesmärk on soodustada õpilaste arengut maleõppe kaudu. Malemäng arendab lastel matemaatikaoskusi, analüüsivõimet, strateegilist mõtlemist, loovust ning kognitiivset võimekust.

Maleõpet viib liitunud koolides läbi kooli õpetaja, eelistatult klassiõpetaja, kes läbib õppeaasta alguses ka koolituse. Kasparovi meetodi abil on võimalik õpetada lastele malemängu laiemaid maleteadmisi, selleks eriharidust omandamata. Eelnev maleoskus on õpetajale kasuks, kuid hakkama saab ka selleta.

Programmiga liitunud koolidele tagatakse vajalikud vahendid – malekomplektid, demolaud, õpikud, töövihikud jne. Kuigi klassis õpitakse malenuppude ja -laua abil, antakse koolidele ka maleõpetamise veebipõhine tarkvara, mis võimaldab õpetajatel planeerida õppetunde, jagada koduseid ülesandeid ning jälgida laste arengut.

Õppeperioodiks on ette nähtud üks aasta, mille jooksul peaksid lapsed läbima 34 õppetundi. Õppeaasta lõpus saavad õpilased oma oskused proovile panna üle-eestilistel maleturniiridel. Algaval õppeaastal luuakse ka elektrooniline keskkond, mille abil saab pakkuda programmis õppivatele lastele veelgi rohkem koolidevahelisi mõõduvõtmisi malelaua taga ka interneti vahendusel.

Programmi algatajad Eestis on Kasparov Chess Foundation ja Eesti maleliit. Programm käivitus 2012. aasta sügisel ning projektiga on praeguseks liitunud üle 30 Eesti kooli. Eelmisel aastal läbis programmi enam kui 1100 last. Nelja aasta jooksul on „Male koolidesse” programmi läbinud üle 5000 lapse üle Eesti.

Kasparov Chess Foundation populariseerib malet ja arendab maleharidust kõikjal maailmas. Tema koolidele suunatud programmi on toetanud ka Euroopa Komisjon ning programmi plaanitakse rakendada kõigis Euroopa Liidu liikmesriikides. Lisaks tegutseb fond Ameerika Ühendriikides, Brasiilias, Lõuna-Aafrika Vabariigis ja Gruusias.

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Hea Õpetajate Lehe lugeja!

Meie veeb läbis äsja põhjaliku uuenduse, mille käigus see muutus senisest märksa tänapäevasemaks ja kasutajasõbralikumaks. Seoses põhjalike uuendustega võib juulikuus esineda…

1 minut

Eesti Lastehoidude Liidu juht Mari Kummer: „Kas Tallinnal on alusharidussektoris raha üle?“

10. juunil teatas Tallinna Linnavalitsus kavatsusest kaotada lasteaedade kohatasu…

3 minutit

Õpetajate Lehe uus peatoimetaja on Kristi Helme

Reedel valiti Õpetajate Lehe uueks peatoimetajaks Kristi Helme, kes asub tööle alates 10. augustist.

Praegu töötab Kristi Helme…

2 minutit
Õpetajate Leht