Kutseharidusstandardi muudatused aitavad vähendada kutseõppe katkestamist
Valitsuses heakskiidu saanud kutseharidusstandardi muudatustega antakse kutsekeskharidusõppuritele õigus kutseeksami ebaõnnestunud sooritamise korral lõpetada õpingud ka lõpueksamiga. Õppurid saavad lõpueksami positiivse soorituse korral keskharidust tõendava tunnistuse ja neil on võimalik oma haridusteed jätkata.
Kehtiva korra järgi jääb õpilasel kutseeksami negatiivse tulemuse korral keskharidus omandamata, sest erialaoskusi hindava kutseeksami sooritamine on kutsekeskhariduse lõpetamise tingimus.
Hariduslike erivajadustega õppuritele muudetakse kutseeksami sooritamine vabatahtlikuks. Omandatud teadmisi ja oskusi hinnatakse kooli lõpueksamiga, mille võib soovi korral asendada kutseeksamiga. Muudatus vähendab hariduslike erivajadustega õpilaste õpingute katkestamist ja toetab kahanenud töövõimega ning puuetega inimeste kooli lõpetamist.
Ühtlasi viiakse muudatustega kutseeksamite kohustuslikuks muutumise tähtaeg kooskõlla kutsehariduse uutele õppekavadele ülemineku ajaga, mis on 1. september 2017.
Et tagada kutsehariduse õppekavade rahvusvaheline võrreldavus, viiakse õppekavade liigitus – õppevaldkonnad, õppesuunad ja õppekavarühmad – uuele alusele. Muudatuste kohaselt on edaspidi 42 õppekavarühma senise 32 asemel.
Rahvusvahelise ühtse hariduse liigituse (ISCED) töötas välja UNESCO, et lihtsustada eri riikides haridusstatistika ja -näitajate võrdlemist rahvusvaheliselt kokkulepitud määratluste alusel. Kehtivas kutseharidusstandardis on õppekavade liigitamisel lähtutud selle süsteemi varasemast versioonist.