95-aastaselt veel ametis

23. sept. 2016 Sirje Pärismaa toimetaja - Kommenteeri artiklit
Tullio Ilomets oli oma raamatu esitlusel kaamerate piiramisrõngas. Foto: Andres Tennus / TÜ

Tullio Ilomets oli oma raamatu esitlusel kaamerate piiramisrõngas. Foto: Andres Tennus / TÜ

 

TÜ õppeprorektor Mart Noorma kinkis Tullio Ilometsale plaadi, kuhu multimeediatalitus oli kogunud temast fotosid läbi aastakümnete. Foto: Andres Tennus / TÜ

TÜ õppeprorektor Mart Noorma kinkis Tullio Ilometsale plaadi, kuhu multimeediatalitus oli kogunud temast fotosid läbi aastakümnete. Foto: Andres Tennus / TÜ

Tartu ülikooli vanim töötaja, suvel 95-aastaseks saanud Tullio Ilomets tegi oma sünnipäevaks hoopis ise ülikoolile kingituse – sai kaante vahele uurimuse raamatukogu haruldasest fotokollektsioonist.

Arvukate viidetega varustatud raamat toob avalikkuse ette fotograafia pioneeri, inglise füüsiku ja matemaatiku Wil­liam Henry Fox Talboti originaalfotode ja fotogravüüride kogu, mis on TÜ raamatukogu hinnalisim foto- ja fotonegatiivide kollektsioon. Kogu annetas ülikoolile teadlase lapselaps 1938. aastal.

Tullio Ilometsa sõnul sai raamat alguse 50 aasta eest, kui ilmus ingliskeelne kollektsiooni tehniline kirjeldus. Kuid sisuline töö jäi ootama paremaid aegu.

See pole vaid minu isiklik töö, selles on osalenud raamatukogu inimesed,” märkis Ilomets.

Raamatu „William Henry Fox Talboti fotode ja fotogravüüride kollektsioon Tartu Ülikooli Raamatukogus” üllitasid tänutäheks oma vanematele Tullio Ilometsa ja Helju Rajando lapsed. Raamatu toimetaja on Mart Orav. Nummerdatud ja autori signeeritud raamatu said esitluselt kaasa kõik auväärt juubilari tervitama tulnud.

Praegu käib diskussioon, milline võiks olla pensioniiga. Vaadates Tullio Ilometsa, saab öelda, et 90 või natuke rohkem,” lausus oma sünnipäevakõnes Tartu ülikooli õppeprorektor Mart Noorma.

Teadusloolase ja üle 60 aasta keemikuna töötanud Ilometsa eestvõttel asutati neljakümne aasta eest Tartu ülikooli ajaloo muuseum ja 1987. aastal Tartu akadeemiline muinsuskaitse selts. Praegu on Ilomets ametis ülikooli muuseumi kogude osakonna konsultandina.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!