Avastusretked Eesti Draamateatri suurel laval

30. sept. 2016 Kairi Kruus Eesti Draamateatri toimetaja - Kommenteeri artiklit
Ben (Kristo Viiding), tema iidol Freddie (Jüri Tiidus) ning londonlane Harry (Ivo Uukkivi) lavastuses „Väljaheitmine”. Foto: Maris Tomba

Ben (Kristo Viiding), tema iidol Freddie (Jüri Tiidus) ning londonlane Harry (Ivo Uukkivi) lavastuses „Väljaheitmine”. Foto: Maris Tomba

 

Noorele publikule mõeldes tasub Eesti Draamateatri uue hooaja mängukavast hakatuseks soovitada kolme suure saali lavastust: „Väljaheitmine”, „Armunud Shakespeare” ning „Lift”.

Leedu näitekirjaniku Marius Ivaškevičiuse „Väljaheitmine ehk Ühe õuna kroonika” on tõestisündinud lugudel põhinev odüsseia, mille keskmes on Ida-Euroopast Londonisse emigreerunud Ben Ivanov (Kristo Viiding). Tegu on suure lava võimalusi maksimaalselt kasutava lavastusega, mis sama hästi võiks põhineda Eestist emigreerunute lugudel.

Lavastuses on palju äratundmishetki, mida kinnitavad ka gümnaasiuminoorte arvustused lavastuse kohta. „,,Väljaheitmine” puudutab väga paljusid meist, sest laval näidatav on aktuaalne ka praeguses Eestis. Arvamine, et ,,igal pool on parem kui kusagil mujal”, sunnib pea igaühte – olgu siis või unistustes – aeg-ajalt mängima mõttega, et väljaspool Eestit elaks paremini kui siin,” kirjutas Kerstin Laanemets. Leiu Tõnissaar lisas oma arvustuses: „Nii osatäitjate veenev näitlemine kui ka lavastuse sisu tõmbasid mu välja pettekujutelmast, et mind see teema üldse ei puuduta, ning panid tegelastele kaasa tundma, sest ma ei tajunud enne, kuivõrd raske on uues keskkonnas nii vaimselt kui ka füüsiliselt tegelikult toime tulla.” Kerli Ilves võttis aga lavastuse kokku sõnadega: „Ehkki tegemist on eelkõige ühe noore inimese, immigrandi kujunemislooga võõras keskkonnas, oli lavastusse minu arvates kaasatud kogu selle 15 aasta pikkuse ajastu olemuse hõng, ühe põlvkonna eneseleidmise atmosfäär.”

Armunud Shakes­peare’i” (esietendus 27. novembril) jälgedes sukeldub draamateater aga hoopis teistsugusesse Londonisse kui see, milles leiab end leedukas Ben. „Armunud Shakespeare” viib meid Elizabethi aega, William Shakespeare’i noorusaega. Alles alustav näitekirjanik Will heitleb loomingulistes otsingutes, kuni leiab endale muusa – kirglikult teatrit ja Shakespeare’i loomingut armastava Viola.

Georg Malviuse lavastuses elustub värvikas tegelaste galerii. Willi rollis on Karmo Nigula, kes alustab draamateatris oma esimest hooaega. Näidendis Julia prototüübiks saavat Violat mängib Piret Krumm. Näidendi aluseks on Marc Normani ja Tom Stoppardi samanimelise filmi (1998) stsenaarium.

Uuel aastal esietenduva „Liftiga” teeb oma lavastajadebüüdi Kersti Heinloo. „Lift” on füüsilis-visuaalne noortelavastus, mis viib omalaadsele avastusretkele. Lavastuses jälgitakse viie tegelase rännakut – nad peavad silmitsi seisma oma peidetud hirmudega ja leidma koos viise nende ületamiseks, sest ainult nii on neil võimalus liikuda uutesse eluetappidesse. Lavastus sünnib tihedas koostöös dramaturg Veera Marjamaa ning lavastuse kunstniku Kristjan Suitsuga. Kaasa lööb ka moekunstnik Britt Samoson, truppi kuuluvad Britta Soll, Inga Salurand, Liisa Saaremäel, Markus Luik ja Karmo Nigula. Lavastuse sündi saab jälgida ka Instagramis (#seeonminununnuelu).

Selgi hooajal toimub traditsiooniline arvustuste võistlus gümnaasiumi- ja põhikooli vanemate klasside õpilastele. Hilissügisel tähistame Shakespeare’i aastat ka Shakespeare’i monoloogide esitamise konkursiga ning kevadel ootab ees arvustuste öö. Nende ja teiste haridusprogrammi võimaluste info leiab aadressilt draamateater.ee/koolidele.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!