Eesti kosmoseteadlased võõrustavad Euroopa kosmoseagentuuri tippjuhte

5. sept. 2016 - Kommenteeri artiklit

 

7. ja 8. septembril külastavad Euroopa kosmoseagentuuri (ESA) teadus- ja robootikamissioonide juhid professor Alvaro Giménez Cañete ja dr Fabio Favata Tartu ülikooli, linnavalitsust ning haridus- ja teadusministeeriumi, et ühiselt arutada Euroopa uute kosmosemissioonide tulevikku.

Sellise taseme nimede Tartusse saamine on Tartu observatooriumi direktori Anu Reinarti sõnul suur töövõit: „Mul on äärmiselt hea meel professor Cañete ja dr Favata külaskäigu üle, sest niiviisi saame Euroopa kosmoseteadusmissioonidele kõige vahetumalt mõju avaldada – meid kuulatakse, meie teadlased ja insenerid saavad otse suhelda ning vastuseid oma küsimustele,” lisas Reinart, kes on koos EAS Eesti kosmosebürooga selle külastuse korraldaja.

Tartu ülikooli rektor Volli Kalm lisab: „Kosmosevaldkond on noortele olnud inspireeriv läbi aegade ja selle tulemusena on Tartu ülikooli kasvandikud viinud Eesti kosmoseriikide sekka. Siiski on see saavutus, mis ei püsi iseenesest. Seepärast toetame ka Eestisse ESA äriinkubaatori asutamist, et leida kosmosetehnoloogiatele maapealseid rakendusi.”

7. septembri kohtumine avab terve nädala toimuvad kosmoseteemalised kohtumised, infotunnid ja avalikud seminarid Tartus ja Tallinnas.

Samal päeval toimub Tartu observatooriumis Tõraveres kosmoseagentuuri infopäev, kus tutvustatakse ESA teadusmissioonide strateegilisi eesmärke, võimalusi Eesti teadlastel ja ettevõtjatel neis osalemiseks ning veelgi enam – kuidas kaasa aidata uute missioonide väljatöötamisele ideest realiseerimiseni.

10. septembril toimub Tõraveres ainulaadne avalik debatt, kus kõigil osalejatel on võimalus kaasa rääkida kosmosemissioonide tulevikuplaanides ja anda nii omapoolne panus Euroopa kosmosepoliitikasse. Sellist kõigis 22 ESA liikmesriigis samaaegselt korraldatavat arutelu, kus kokku arutleb kosmose teemadel üle 2000 tavakodaniku, pole varem toimunud. Osalemine ei eelda kosmosealaseid eriteadmisi. Igast riigist saab osaleda 100 inimest, Eestis toimub kaks arutelu, Tõraveres Tartu observatooriumis ja Tallinna tehnikaülikoolis.

15. septembril on Eestis visiidil Euroopa kosmoseagentuuri peadirektor Jan Wörner.

Euroopa riigid on ühinenud kosmoseagentuuriga alates 1975. aastast, Eesti liitus agentuuriga eelmisel aastal.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!