Kooliaasta algus paneb erivajadustega laste vanemad uusi abivahendeid otsima

2. sept. 2016 Margita Tuulik Invaru OÜ infojuht - Kommenteeri artiklit

 

Erivajadustega laste arvu kasv viimastel aastatel tähendab, et kooliaasta alguses pöörab üha enam vanemaid lisaks vihikute ostmisele tähelepanu ka abivahendite soetamisele.

Üks populaarne toode on seisulaud lapsele, kes ise seista ei saa. Seisulaud võimaldab suhelda oma eakaaslastega silmast silma. Lauda kasutatakse liigeskontraktuuride ennetamiseks ja vähendamiseks, samuti soodustab see luude kasvu ja parandab südame-veresoonkonna ning ainevahetuse tegevust.

„Meie ligi 25-aastane tegutsemiskogemus näitab, et vanemate teadlikkus laste õppimisega seotud erivajadustest on märgatavalt kasvanud. Praegu osatakse küsida väga konkreetseid lahendusi. Meie terapeudid lähenevad igale lapsele individuaalselt ning abivahendid valitakse koostöös vanematega igale lapsele personaalselt,” ütles erivahendite üüri ja müügiga tegeleva Invaru juht Enn Leinuste.

Tema sõnul on koolilapsele mõeldud abivahendeid kõige mõistlikum üürida, mitte osta. „Laps kasvab ning tänavu soetatud seisulaud või istumist toetav eriiste on talle juba järgmisel õppeaastal väikeseks jäänud. Üürimine annab ka teatavat vabadust näiteks keset kooliaastat mõni abivahend sobivama mudeli vastu välja vahetada. Väheoluline pole seegi, et üüritud abivahendite tehniline korrashoid ja varuosad võimaldatakse täiendava tasuta.”

Invaru lasteterapeudi Nansy-Kirsti Makisaka sõnul ühte konkreetset koolitööga seotud müügihitti ei ole. „Laste erivajadused ja perekondade võimalused on väga erinevad. Lisaks mängivad abivahendite valikul olulist rolli nii kodune kui ka kooli õpikeskkond. Abivahendeid kasutab iga laps just seal, kus ta viibib – näiteks esmaspäevast reedeni koolis käies peab lapse eriline seisulaud ja eriiste olema koolis.

Erivajadustega koolilapse jaoks on pisimgi detail oluline, et väsitav koolipäev vastu pidada. Väga levinud on eriistme kasutamine. Eriiste tagab lapsele õige istumisasendi ning kõrguse, toestab keha ja vajadusel pead. Eriistmetele on võimalik lisada küljetoed, käetoed ning mitmesuguseid kinnitusrihmasid keha ja istumisasendi toetamiseks. Paljud lapsed vajavad käimisraame, kärusid ja ratastoole. Sügisel ja kevadel leiavad enam kasutamist ka kolmerattalised jalgrattad.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!