HTM: Õpetajate minimaalne töötasu tõuseb 2017. aastal 1000 euroni ning keskmine vähemalt 1200 euroni

29. sept. 2016 HTM - 1 Kommentaar

Haridus- ja teadusminister Maris Lauri tegi täna koos omavalitsuste ja õpetajate esindajatega 2017. aasta miinimumpalga üle toimunud konsultatsioonidel ettepaneku, et tulevast aastast kasvaks õpetajate miinimumpalk vähemalt 1000 euroni ning keskmine töötasu vähemalt 1200 euroni.

Minister Maris Lauri sõnas, et väärikas töötasu on tugeva ja motiveeritud õpetajaskonna üks peamine eeldus. „Õpetajate töötasu alammäära tõus vähemalt tuhande euroni on väärika palga eeldus. Riigieelarvelise lisarahaga kindlustame, et õpetajate keskmine brutopalk ületab järgmisel aastal vähemalt 1200 euro piiri,“ ütles minister.

Järgmise aasta riigieelarve eelnõu kindlustab õpetajatele järgmisel aastal vähemalt 4,6-protsendise tõusu. Samuti tegeleb ministeerium täiendavate võimaluste otsimisega õpetajate palga enamaks tõstmiseks. Väga olulised on omavalitsuste õpetajat väärtustavad otsuseid, sest enamik õpetajaid on nende palgal.

Minister Maris Lauri tõi välja, et töötasu kiirema kasvu kindlustamiseks vaja on jätkata tarkade koolivõrguotsustega. „Tunnustan neid omavalitsusi, kes on koolivõrgu targa korraldamise ning koolitaristute ökonoomse majandamisega taganud oma õpetajatele juba praegu keskmisest märksa kõrgemad palgad. Samuti tahan kiita omavalitsusi, kes ka ise riigi toetusele juurde panustavad,“ märkis minister.

Maris Lauri rõhutas, et õpetajate palgakasvuks seatud eesmärkide täitmiseks peab hoolitsema, et riiklik toetus jõuaks õpetajateni „Peame oluliseks, et omavalitsustele ja erakoolidele antava õpetajate palga sihtotstarve säiliks, sest kuni riiklik eesmärk pole saavutatud, ei ole tark tekitada olukorda, kus õpetajate palgaks mõeldud raha võib liikuda hoopis teiste kulude katmiseks,“ ütles Maris Lauri.

Värske OECD võrdleva haridusstatistika ülevaate Education at Glance järgi moodustavad õpetajate palgad koolide põhilistest tegevuskuludest võrreldes teiste riikidega jätkuvalt ebaproportsionaalselt väikese osa. Kui Eestis on õpetajate palk umbes 40 protsenti koolide põhitegevuskuludest, siis OECD riikides on see keskmiselt poole võrre rohkem ehk üle 60 protsendi.

Täna toimuma pidanud õpetajate töötasu alammäära läbirääkimiste asemel olid taas konsultatsioonid, sest omavalitsuste katusorganisatsioonid, Eesti linnade liit ning Eesti maaomavalitsuste liit saabusid läbirääkimistele volitusteta. Arutelust võtsid osa ka Eesti haridustöötajate liidu ja Eesti õpetajate liidu esindajad.

Õpetajate palgastatistika leiab siit.

 


Hetkel ainult üks arvamus teemale “HTM: Õpetajate minimaalne töötasu tõuseb 2017. aastal 1000 euroni ning keskmine vähemalt 1200 euroni”

  1. Ilona Veike ütleb:

    Õpetajte palgatõus on väga teretulnud,sest töö ei ole kergete killast. Arvestades,et kaasava hariduse põhimõtted toovad tavaklassi järjest rohkem keerulisi ja erivajadustega lapsi, kellega õpetaja peab suutma toime tulla. Sellega seoses muutub tugisüsteem järjest olulisemaks. Kahjuks tugisüsteemi rahastamisest ei räägi keegi. Hetkel on see omavalitsuse õlgadel ning iga omavalitsus maksab oma tugispetsialistidele nii nagu rahakott lubab. Ei saa just normaalseks lugeda,et magistrikraadiga inimesed töötavad 700-800 eurose palga eest. Millal võtab riik vastutuse ja hakkab ka tugisüsteemile tähelepanu pöörama?Minu arvates peaks tugispetsialistide palgad tulema riigi rahakotist ning olema võrdsustatud õpetajate palkadega.

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!