Täna avatav seenenäitus tutvustab vähem ja rohkem tuntud söögiseeni

16. sept. 2016 Eesti loodusmuuseum - Kommenteeri artiklit

16.‒25. septembrini on Eesti loodusmuuseumis avatud igasügisene seenenäitus. 10 päeva jooksul saab tutvuda nii söödavate, mittesöödavate, tinglikult söödavate kui ka mürgiste seeneliikidega ning heita pilgu seni vähetuntud söögiseentele.

„Tänavune aasta on olnud seenerikas, metsa alt leiab arvukalt eri seeneliike ja ka tuntud söögiseeni leiab seeneliste suureks rõõmuks palju,“  iseloomustab tänavust seeneaastat Eesti loodusmuuseumi seenenäituse kuraator Loore Ehrlich. „Näiteks võib käesolevat seeneaastat iseloomustada kui rikkalikku valge kärbseseene aastat, neid leidub metsa all rohkem kui mitme eelneva aastate peale kokku. Ja kuna seda valget surmainglit on palju, on enne metsaminekut kasulik see seen endale näitusel selgeks teha,“ räägib Ehrlich.

Loodusmuuseumi hoovi üles pandud näitus annab hea ülevaate nii seeneriigi mitmekesisusest kui ka seente eristamistunnustest. „Meie eesmärk on õpetada külastaja vahet tegema söödavate ja söögiks kõlbmatute seente vahel, aga juhtida tähelepanu ka sellele, kuidas ära tunda surmavalt mürgised seened,“ seletab Ehrlich. „Väljapanek on heaks teadmiste värskendajaks ‒  meie teadmised seente kohta muutuvad ajas ning küme aastat tagasi mürgiseks peetud seen võib olla täna heade söögiseente nimekirjas, toonane söögikõlbulik seen aga tunnistatud söögikõlbmatuks,“ lisab ta.

Lisaks seenerikkuse tutvustamisele on selleaastasel seenenäitusel lähema vaatluse all seente hoiustamine – vähe on tuntud tõsiasi, et sageli on seenemürgituse põhjus just valed võtted seente säilitamisel. Et metsaannid saaksid purki õigeid võtteid kasutades, juhib näitus tähelepanu ka viisidele ja võimalustele, kuidas seeni säilitada. Seente säilitamise juures tõstab väljapanek fookusesse ka seni vähetuntud, kuid hõlpsasti äratuntavaid söögiseeni.

Näituse juurde kuulub mitmekülgne ürituste programm. Nädalavahetustel toimuvad kuraatorituurid, avatud on pop-up-kohvik ning pisikestele seenelistele filminurk. Õhtupoolikutel on võimalik tellida erituure sõpruskondadele ning kollektiividele. 22. septembril on Öökulli akadeemia raames loodusmuuseumis külas Tõnu Ploomipuu, kes peab seente teemal loengu, ning 24. septembril avab seenenäituse raames oma uksed Kahvliahvi kokakooli töötuba. Kõikide ürituste kohta leiab rohkem infot Loodusmuuseumi koduleheküljelt.

Seenenäitus on Eesti loodusmuuseumis Tallinna vanalinnas aadressil Lai 29aavatud 16.‒25. septembrini, E‒P 10‒18, N 10‒19.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!