Tartu ülikooli kunstimuuseumis alustab orientalistikale pühendatud loengusari

12. sept. 2016 Tartu ülikooli muuseum - Kommenteeri artiklit

Tartu ülikooli vanemteadur Vladimir Sazonov esineb 14. septembril kell 17.15 Tartu ülikooli kunstimuuseumis ettekandega „Küüditamine ja terroripoliitika Assüüria impeeriumis 900–610 eKr”.

Ettekande eesmärk on avada 20. ja 21. sajandi Lähis-Ida terrorijuhtumite ajaloolist tausta. Esimesed andmed küüditamistest ja massimõrvadest Lähis-Idas on teada Akkadi impeeriumist, kuid terroripoliitika muutus regulaarseks Uus-Aasüüria impeeriumi hiilgeajal 9.–7. saj eKr. Uus-Assüüria jõhkrad kuningad Tiglatpilser III, Sargon II, Sennaherib jt rakendasid rahvaste ning hõimude assimileerimiseks ja mässukollete mahasurumiseks julmalt ja järjekindlalt küüditamist, terrorit ja massimõrvu. Tapetute ja represseeritute arv võis ulatuda miljonitesse.

Pärast ettekannet esitleb Vladimir Sazonov oma äsjailmunud raamatut „Die Assyrischen Königstiteln und – epitheta vom Anfang bis Tukulti-Ninurta I und seinen Nachfolgern”. Monograafia keskendub Assüüria kuninglikule ideoloogiale ning titulatuurile, mis oli kasutusel alates Akkadi perioodist kuni Kesk-Assüüria suurriigi esimese languseni 13.–12. saj vahetusel eKr. Raamatus on juttu ka Kesk-Assüüria riiklikust ideoloogiast, propagandast ja vallutuspoliitikast.

Vladimir Sazonov on Eesti assürioloog ja tõlkija ning õppinud Göttingeni Ülikoolis nii sumeri, akadi kui ka teisi vanu keeli.

Ettekanne toimub Tartu ülikooli kunstimuuseumi kunstikolmapäevade raames, mis sel sügisel on seotud näitusega „Teekond Hommikumaale. Otto Friedrich von Richteri (1791–1816) reisid ja kollektsioon”. Loengud tutvustavad eri tahkudest Eesti orientalistikat, Lähis-Ida arheoloogiat ja ajalugu ning Otto Friedrich von Richteri pärandit.

Kunstikolmapäevadele pääseb muuseumipiletiga. Tartu ülikooli töötajatele ja tudengitele on üritused tasuta. Täpsem kava Tartu ülikooli kunstimuuseumi kodulehel.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!