Tartu ülikooli raamatukogus laieneb iseteenindusvõimalus

6. sept. 2016 - Kommenteeri artiklit

TÜ raamatukogu alustas akadeemilisel õppeaastal lugejate teenindamist uuel tehnoloogial põhineva laenutus- ja tagastussüsteemiga, mille tarbeks märgistati turvaelementidega ligi 220 000 raamatut. Sellega suureneb iseteenindusvõimaluste kasutamine.

Raamatukogu direktori Martin Halliku sõnul on raamatukogu renoveerimisprojekt üles ehitatud avatuse põhimõttel ja iseteeninduse suurenemisel. „Raamatute laenutamine peab olema lihtne ja mugav. Kevadsemestril avab raamatukogu lugejatele uue korruse, kust igaüks saab ise raamatuid laenutada. Avakogu suureneb pea kaks korda võrreldes praegusega. Uus raamatukaitsesüsteem võimaldab tehniliselt kordades kiiremat laenutamist kui praegu kasutusel olev süsteem,” rõhutas Hallik.

Alates augustist on raamatukogutöötajad teinud tõhusat meeskonnatööd, paigaldades ligi 220 000 raamatusse RFID ehk raadiosagedusidentifikaatoriga tuvastuselemente. Lugeja jaoks seisneb RFID-süsteemi peamine eelis iseteenindusvõimaluste laienemises, raamatuid saab laenutada kiiremini ehk mitu eksemplari korraga.

Sügissemestril paigaldatakse raamatukogu välisseina külge tagastusautomaat, mis võimaldab tagastada raamatuid ööpäevaringselt. Uudse lahendusena tuleb raamatukogu fuajeesse nn tark riiul, millest saab sarnaselt pakiautomaadi teenusega mugavalt kätte oma järjekorraraamatud.

RFID-tehnoloogia võimaldab tuvastada raamatu liikumist kaugemalt, vabaneda kitsastest turvaväravatest ning avardada fuajeed. Tänu raadiosagedusidentifikaatoriga tuvastuselementidele saab teha inventuuri raamatuid riiulist välja võtmata ning kiiresti leida üles ka valesti paigutatud raamatud.

Tänaseks on kõik lugemissaalides paiknevad väljaanded varustatud RFID-ga ja suurem osa nendest lugejatele laenutatavad. Kuigi raamatukoguhoone on külastajatele 4. oktoobrini suletud, saab lugemissaalide raamatuid endiselt koju laenutada kojulaenutuspunktist, kuhu pääseb Akadeemia tänava sissepääsu kaudu.

Hoidlas asuvaid raamatuid remondi tõttu veel kasutada ei saa. Praegu jätkatakse RFID-tuvastuselementide paigaldamist avahoidla raamatutele, et uus korrus külastajate kasutusse anda kevadsemestril.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!