Tule ja avasta raha lugu!

9. sept. 2016 Triin Siiner Eesti Panga muuseumi juhataja - Kommenteeri artiklit
Foto: Arno Mikkor

Foto: Arno Mikkor

Eesti Panga muuseum on keskendunud rahale ja kõigele sellele, millega tegeleb üks keskpank. Vanas Aadlipanga hoones tegutsevas muuseumis asuv interaktiivne näitus on suurepärane õpikeskkond, mis aitab paremini mõista, millist rolli mängivad meie elus raha ja pangad ning kuidas toimib majandus. Eri vanuses õppijatele on suunatud haridusprogrammid, loengud ja ekskursioonid.

Haridusprogramme on nooremale ja vanemale vanusegrupile. Aktiivõppe meetodid, nagu arutelu, simulatsioon, rollimäng ning töö esemetega, aitavad aru saada keerulistest protsessidest ja sobivad seetõttu hästi sissejuhatuseks teemasse. Haridusprogrammides saab osaleda üks klass korraga ja vajalik on eelregistreerimine. Programmid kestavad 1–1,5 tundi.

Ettetellitavad loengud on suurepärane võimalus gümnaasiumi ühiskonnaõpetuse või majanduse õpetajale tulla klassitoast välja. Õpilastel on võimalik kohtuda professionaalidega Eesti Pangast ja finantsinspektsioonist, kelle jaoks rahapoliitika ja Euroopa koostöö on igapäevane. Lektorid oskavad lihtsalt, igapäevaste ja aktuaalsete näidete abil seletada olulisi protsesse majanduses ja poliitikas, millest arusaamine on hädavajalik meile kõigile. Tellitavaid loenguid palume planeerida varakult (vähemalt kuu aega ette), grupi minimaalne suurus on 25 inimest.

Õpetajatele mõeldud seminarid toimuvad kaks korda aastas, kevad- ja sügisvaheajal. Eesti- ja venekeelsetel seminaridel tutvustavad keskpanga töötajad päevakajalisi küsimusi ja väljakutseid majanduses ja rahanduses. Õpetajate seminaril osalemise sõidukulud kompenseerib Eesti Pank.

Kui muuseumisse õpilastega ei jõua, saab kooli kohapeale tellida Eesti Panga rändnäituse. Pakume koolidele, raamatukogudele ja kultuurimajadele kahte näitust. Rändnäitus „Eesti raha margast kroonini” tutvustab Eesti ajaloolisi maksevahendeid. „Eurosüsteem” annab ülevaate euroala riikide keskpankade tegevusest ja tutvustab 1. jaanuarist 2002 käibele tulnud ühisraha eurot.

Näituse kohaletellimine on tasuta. Eesti Pank korraldab kokkulepitud ajal näituse transpordi ja ülespaneku.

Lõpetuseks on oluline rõhutada, et Eesti Panga muuseumi külastus, kõik programmid ja loengud on tasuta. Programmide, loengute ja ekskursioonide broneerimiseks palume kirjutada e-aadressil muuseum@eestipank.ee.

Eesti Panga muuseum ja muuseumi pood asuvad Tallinnas Estonia pst 11 ja on avatud teisipäevast reedeni kella

12–17 ja laupäeviti kella 11–16. Rohkem infot http://muuseum.eestipank.ee/.

2-1


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!