Tule taas TUUMALE!

22. sept. 2016 Tuuma žürii - Kommenteeri artiklit

Mis on TUUM?

See on juba viiendat aastat toimuv võistlus, milles iga osaleja saab panna proovile oma oskuse teha maksimaalselt 200-sõnaline kokkuvõte žürii antud tekstist.

Võistlus toimub reedel, 30. septembril ja laupäeval, 1. oktoobril.

Tekst avatakse Vikerraadio kodulehel 30. septembri hommikul kell 9. Viimane aeg oma töö ära saata on 1. oktoobril kell 18.

Parimatele on auhinnad, tänavu suuremad kui mullu: esimene auhind 150 eurot, lisaks mitu teist ja kolmandat auhinda, à 75 eurot ja 40 eurot. Parimale kooliõpilasele antakse eriauhind.

Lisaks saab iga osavõtja välja prinditava nimelise osalustunnistuse. 25 parima tunnistusel on kirjas ka tulemus.

Võistlusel saab osaleda üksi ja võistkonnana. Võistkonna võib moodustada kool, klass, perekond, sõpruskond jne. Võistkonna suurus on vaba.

Kellele TUUMA vaja on?

Kokkuvõtete tegemise oskust on vaja kõigile. Kokkuvõtteid peavad kirjutama õpilased, üliõpilased, teadlased, ametnikud, projektide kirjutajad, ajakirjanikud, veebitoimetajad, referendid ja teised. TUUM on hea võimalus oma oskused proovile panna ja neid teistega võrrelda.

Mida nõuab kokkuvõtte tegemine?

See nõuab oskust tekstist aru saada, sellest tuumne info üles leida ja tulemus lugejale selgelt edasi anda. Selle juures on vaja jälgida, et

– algse teksti mõte ei moonduks;

– tulemus oleks objektiivne ja esitaks teksti autori mõtteid, mitte refereerija arvamusi;

– kokkuvõte oleks lugejale või kuulajale arusaadav ka ilma originaalita;

– tekst oleks tihe, lihtne, selge, täpne ja kirjavigadeta.

Kokkuvõttevõistluse korraldavad haridus- ja teadusministeerium, Eesti Rahvusringhääling ning Tartu ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituut koostöös emakeele seltsi ja Eesti emakeeleõpetajate seltsiga.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!