Uued võimalused kohtuda

30. sept. 2016 Laur Kaunissaare Teater NO99 dramaturg - Kommenteeri artiklit
Pärast lavastuste vaatamist pakume koolides nähtu analüüsi koos dramaturgide ja näitlejatega. Pildil Marika Vaarik, Tiina Tauraite, Simeoni Sundja ja Rasmus Kaljujärv lavastuses „FANTASTIKA”. Foto: Veiko Tubin

Pärast lavastuste vaatamist pakume koolides nähtu analüüsi koos dramaturgide ja näitlejatega.
Pildil Marika Vaarik, Tiina Tauraite, Simeoni Sundja ja Rasmus Kaljujärv lavastuses „FANTASTIKA”.
Foto: Veiko Tubin

 

1-21Teatrit ei sünni näitlejate ja tehnikute igaõhtuse pingutuseta, kuid teatrit ei sünni ka publikuta. Teatrikogemus on alati kahepoolne. Üha sagedamini räägitakse teatrivaatamisest kui vabatahtlikust vaimsest pingutusest ja isegi (eriti muidugi saksakeelses kultuuriruumis) kui teatud laadi tööst. Rõõmsast tööst iseendaga, mis algab juba küllalt varases eas. Kuidas teatrina sellist tööd soodustada ja mil moel soodustada teatriskäikude spontaansust? Just nende teemade üle oleme viimasel ajal teatris palju mõelnud ja väljamõeldule vastavalt ka tegutsenud.

Meie teatri dramaturgid on juba päris mitu aastat käinud esinemas koolides üle Eesti: Jüris ja Peetris, Haapsalus ja Tartus, Pärnus ja Kiviõlis, eesti- ja venekeelsetes koolides. Me oleme rääkinud sellest, kuidas vaadata kaasaegset teatrit. Me oleme rääkinud oma äratundmisest, et kaasaegse teatri puhul on küllalt olulisel kohal see, kuidas ta seostub oma esteetikas ja püüdlustes kaasaegse kunstiga. Nii olemegi rääkinud ka kaasaegsest kunstist. Aga niisama, kui ise rääkinud, oleme ka kuulanud, mida räägivad õpilased ja õpetajad oma teatrikogemustest, sest võib-olla olulisim eelhäälestuse põhimõte on: usaldada omaenda mõtteid, omaenda aistinguid ja julgeda just neid väljendada.

Need loengud toimuvad endiselt – tasub vaid meiega kontakteeruda. Kuid muljetavaldavam kui dramaturgi jutt on kohtumised näitlejatega. Just nemad on kunstnikena laval sel hetkel, mil vaataja saalis lavastust vaatab, hetkel, mil sünnib kunstiteos. Kohtumistest näitlejatega oleme me mõelnud nii: õpilased vaatavad lavastust ja kirjutavad oma mõtted esseedeks, näitleja loeb esseid ja seejärel toimub koolis kohtumine ja vahetu mõttevahetus. Kohtumist dramaturgide ja trupiga pakume võimalusel ka vahetult pärast etendust, et analüüsida, arutada koos.

Veel alustame sel hooajal NO99 teatri töövihikuga. Laeme keskkonda www.vimeo.com üles videoüleslõike NO99 lavastustest ning saadame kokkuleppel õpetajatega e-kirja klassisiseseks tööks teatri koostatud juhendid. Need sisaldavad ülesandeid ja küsimusi stseenide analüüsimiseks. Neist anname teada kõigile huvitatud õpetajatele.

Aga et teatrivaatamise kogemus kujuneb ka nähtud lavastuste arvu varalt, siis lõpetuseks ka midagi väga praktilist piletimüügi rindelt. Meil on ammu olnud soodustused nii õpilastele kui ka õpetajatele. Kuid nüüd (ja siin oleme võtnud eeskuju paljudelt teatritelt näiteks Saksamaal) maksab pilet õpilastele ja õpetajatele tund aega enne etendust ainult 5 eurot. Kui on kohti. Aga vahel on. Selliseid pileteid saab soetada vaid teatri kassast kohapealt.

Spontaansete teatrikülastuste hüvanguks!

Ülaltoodud soovide korral palume kontakteeruda teatri turundus- ja kommunikatsioonijuhi Kätlin Sumbergiga katlin@no99.ee või 668 8781.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!