Väikesed kodu-uurijad panid kirja esivanemate mälestused kodumajast

7. sept. 2016 Tiina Kivimäe Paide ühisgümnaasium - Kommenteeri artiklit

Laupäeval, 10. septembril kogunevad Tallinnas kuuendal üle-eestilisel kodu-uurijate konkursil osalenud algklassilapsed ja nende juhendajad. Pedagoogika arhiivmuuseumis kell 14 algaval konverentsil esitletakse põnevaid uurimusi ning jagatakse korraldajate keedetud tänumoose.

Noorte kodu-uurijate uurimistöö teema oli tänavu „Kodumaja jutustab”. Konkursi ühe eestvedaja, Paide ühisgümnaasiumi õpetaja Tiina Kivimäe sõnul saadeti neile 116 laste käsitsi kirja pandud südamliku loo, mis jutustavad sellest, kuidas kodumaja on ehitatud, remonditud või kuidas seal on elatud. „Paljude väikeste uurijate juhendajaks on lisaks õpetajatele olnud oma pereliikmed, kelle jaoks on oluline, et nende pere lugu sel viisil kirja pandud saaks,” rääkis Kivimäe. Tema sõnul on kodu-teemaline uurimus laste jaoks huvitav viis koos vanemate ja vanavanematega süüvida perekonna ajalukku.

Näiteks Tapa gümnaasiumi 4. klassi tüdruk Sabrina Karajev kirjeldab oma töös nõukogudeaegset ehituskunsti: „Seinad olid seest „soojustatud” sõjaväe puhvaikadega, ilmselt oli õige ehitusmaterjal leidnud kasutust kuskil mujal, näiteks mõne ülemuse kodus.” Jüri gümnaasiumi 3. klassi poiss Tuudur Jakob aga kirjutab, et tema vanavanematel kulus oma perele kodu ehitamiseks pea 30 aastat.

Noorte kodu-uurijate konkurssi on Paide ühisgümnaasiumi õpetajad Tiina Kivimäe, Heli Prii ja Eve Krais koostöös Eesti lugemisühinguga korraldanud juba kuus aastat. Selle ajal jooksul on oma pere loo kirja pannud pea 1200 3.–6. klassi õpilast üle kogu Eesti.

Seekordsel tänuüritusel tutvustavad noortele uurijatele Tallinna vanalinna kunstiajaloolane Jüri Kuuskemaa ja Gustav Adolfi gümnaasiumi noorgiidid ning oma kodumaja, Rootsi Mihkli kiriku uksed avab õpetaja Patrik Göransson.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!