Haridusuudiseid välismaalt

13. okt. 2016 - Kommenteeri artiklit

Tüdrukute aeg kulub kodustele töödele

UNICEF-i 11. oktoobril avaldatud aruandes selgub, et tüdrukutel jääb õppimiseks vähem aega, sest nad peavad poistest rohkem tegelema majapidamistöödega.

Iga päev töötavad 5−14-aastased tüdrukud üle kogu maailma kokku 160 miljonit tundi rohkem kui poisid. Mida vanemaks tüdrukud saavad, seda enam suureneb lõhe nende ja poiste koduste kohustuste vahel. 62 miljonit tüdrukut ei omanda kooliharidust. Eriti puudutab probleem Aafrika riike, kus vaesemates riikides lõpetab ainult pool tüdrukutest algkooli.

Saksa tudengid on stressis

Saksamaal küsitleti üle 18 000 üliõpilase: selgus, et iga teist üliõpilast kimbutab ülikoolistress, kirjutab Der Spiegel.

Üliõpilased on rohkem stressis kui tööl käivad inimesed. Muretsetakse eksamite, tuleviku ja võimaluse pärast leida kooli kõrvale töökoht. Stress kimbutab vähem meesüliõpilasi. Võrreldes erakõrgkoolidega on stressitase suurem riiklikes ülikoolides, eelkõige bakalaureuseastmel. Kõige vähem puudutab stress kehakultuuriteaduskondade üliõpilasi ja neid, kes lisaks õpingutele töötavad.

Inglise ülikoolides säilivad EL-i hüved

BBC teatel ei muutu 2017/18. õppeaastal Inglismaale õppima minevate Euroopa Liidu liikmesriikide üliõpilaste olukord, seda ka juhul, kui Ühendkuningriik Euroopa Liidust kraadi omandamiseks vajalike aastate jooksul välja astub.

Üliõpilastele kehtivad samad reeglid hüvede, näiteks õppelaenu ja stipendiumide taotlemisel kui praegustele liikmesriikide üliõpilastele. Universities UK president Dame Julia Goodfellow loodab, et Wales, Šotimaa ja Põhja-Iirimaa järgivad Inglismaa eeskuju.

Milline kool saab kõige rohkem sisseastumisavaldusi?

Vastus: Indias Uttar Pradeshi osariigis asuv VidyaGyani juhtimisakadeemia. Eliitinternaatkool pakub igal aastal 200 tasuta õppekohta andekatele vaestest piirkondadest pärit lastele, lisaks tagab tasuta kõik eluks vajaliku, ka õppevahendid. Laekub umbes 250 000 avaldust.

125 000 õpilaskandidaati tuleb sisseastumistesti tegema, neist 6000 jõuavad järgmisesse vooru. Kandideerimisõiguseks peab pere aastasissetulek olema madalam 1500 Inglise naelast, vahendab BBC.

Jänesed lendavad lõunasse

Lastel esineb loodusteadustes tõsiseid puudujääke, kirjutab Der Spiegel. Saksamaal küsitleti 1253 kuuenda ja üheksanda klassi õpilast, kellest 51% oli linna- ja 49% maalapsed. Ainult 35% teadis, millisest ilmakaarest tõuseb hommikul päike.

Võrdluseks: 2010. aastal teadis 59% küsitletutest, et päike tõuseb idast. Vähem kui viiendik lapsi teadis, et kana võib päevas kõige rohkem ühe muna muneda. Vaimukamates vastustes väideti, et stepiloomad oskavad hästi stepptantsu ja jänesed lendavad talveks lõunasse.

Koolid vajavad rohkem meesõpetajaid

Inglismaal töötab algkoolides ainult 15% meesõpetajaid, kõrgematel kooliastmetel on vastav näitaja 38% − seega on keskmiselt veerand õpetajatest mehed.

Sihtasutuse Teach First ülesanne on suunata heade tulemustega õpetajakoolituse läbinuid madala ja keskmise sissetulekuga piirkondade koolidesse. Teach First innustab mehi valima õpetajaametit, öeldes, et noored vajavad erineva taustaga eeskujusid, kes oleksid tööle pühendunud ja andekad, vahendab BBC.

Nutitelefonid röövivad öörahu

Peaaegu pooled 11−18-aastastest kasutavad nutitelefoni pärast magamaminekut, kirjutab BBC. Küsitleti 2750 noort, kelle hulgas üks kümnest kontrollib öösel nutitelefoni vähemalt kümme korda. 45% kontrollib oma telefoni öösel vähemalt korra. Nendest 94% istub sotsiaalmeedias, 75% kuulab muusikat ja 57% vaatab filme. Kolmandik vanematest ei ole teadlikud laste öisest tegevusest. Öine telefonis istumine põhjustab koolis väsimust ja suutmatust keskenduda.

Brexit mõjutab Briti ülikoole

Brexiti negatiivsete majanduslike mõjude kartuses kaaluvad mitmed Ühendkuningriigi ülikoolid Euroopa Liidu liikmesriikidesse laienemist. Kuigi riigi ametlikud läbirääkimised EL-ist lahkumiseks algavad 2017. aastal, leidub juba tõendeid ülikoolide ja Euroopa partnerite teaduskoostöö vähenemisest.

BBC andmetel kardetakse lisaks teaduse rahastuse vähenemisele ajude väljavoolu nii töötajate kui ka üliõpilaste seas. EL-i liikmena said ülikoolid igal aastal 850 miljonit naela teaduse arendamise toetust.

Kodutööd vabatahtlikuks

Inglismaal Colchesteris ei pea Philip Moranti kooli õpilased tavapäraseid koduseid ülesandeid tegema. Aasta kestnud arutelu tulemusena otsustati, et kooli koduleheküljele laetakse üles valik ülesandeid, mille hulgast õpilane valib vabatahtlikult välja huvipakkuva kodutöö.

Nii soovitakse anda õpilastele suurem vastutus enda õpitulemuste üle. Õpilane võib ära teha kõik pakutavad ülesanded, aga ei pea midagi tegema. Tehtud Prove It+-süsteemi ülesannete eest saab õpilane plusspunkte, vahendab BBC.

Shitstorm vallandas pahameelepuhangu

Kuidas hoida kooli tualettruumid puhtad? Saksa meedia on vallutanud Shitstorm’iks kutsutud uudis ühe Kölni algkooli kirjast lapsevanematele, milles palutakse poole aasta eest maksta seitse eurot tualettide lisakoristamise eest.

Direktor Brigitta Föhresi sõnul mõisteti kirja valesti ja lisatasu maksmine on vabatahtlik. Kogutud raha eest saab palgata tööjõudu, kes aitab tualette korras hoida. Koolidel on keelatud vanematelt koristustasu nõuda, lubatud on aga raha selleks otstarbeks annetada, kirjutab Der Spiegel.

Kogunud ÕIE TÄHTLA


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!