Haridusuudiseid välismaalt

28. okt. 2016 - Kommenteeri artiklit

Kõrgkoolis nr 42 pole ühtegi õppejõudu

Californias avati kõrgkool, mille nimeks sai seriaalimaastikul elu mõtet tähistav arv ‒ 42. Kõrgkool 42 on Prantsusmaal tegutseva sama numbriga kõrgkooli filiaal.

Unikaalseks muudab kooli fakt, et seal puuduvad õppejõud ja õpetajad. Üliõpilased juhendavad üksteist ja hindavad üksteise tööd. Kooli lõpetamiseks on vaja saavutada 21. tasand, milleks kulub vähemalt kolm aastat. Üliõpilased tegelevad koos tarkvaraprojektidega. Õppimine on tasuta ja kandideerimisel ei ole vajalik eelnev keskharidus, vahendab BBC.

Saksa ülikoolid muutuvad kitsimaks

Saksamaal võttis Baden-Württembergi liidumaa vastu otsuse, mille kohaselt kehtestatakse õppemaks väljaspoolt Euroopa Liitu saabunud üliõpilastele, kirjutab Der Spiegel. Õppemaksunõue hakkab kehtima 2017/2018. õppeaastast.

Semestri tasu ei ole veel kindlaks määratud. Lisaks Euroopa Liidu kodanikele ei pea õppemaksu maksma Erasmuse üliõpilasvahetusprogrammis osalejad, pagulased ja väga vaesed üliõpilased. Õppemaksuga soovitakse vähendada eelarvepuudujääke.

Inglise koole vaevab kaadrivoolavus

Kolmandik 2010. aastal tööle asunud uutest inglise õpetajatest on koolidest jäädavalt lahkunud ja valinud töötamiseks teise valdkonna, vahendab The Independent. Nende tööleasumise aasta tähistas samal ajal suurte reformide aastat Inglise haridussüsteemis.

13% värsketest õpetajatest lahkus esimese tööaasta jooksul. Lahkumise peamisteks põhjusteks peetakse suurenenud töökoormust ja palgaga seotud probleeme. Lisaks õpetajate jäädavale lahkumisele kimbutab Inglise koole üldine kaadrivoolavus.

Šoti kool leidis vihmakindla õpetaja

Maailmast äralõigatud Mucki saarel asuv algkool Šotimaal Hebriididel leidis õpetaja sotsiaalmeedia abiga. 40 elanikuga saarele hakati õpetajat otsima maikuus. Edu saatis otsinguid pärast internetikampaaniat, kus otsiti entusiastlikku, kannatlikku ja arusaajat õpetajat, kelle kapis leidub kvaliteetne vihmariietus. Kaheksa õpilasega algkooli tuli õpetaja Inglismaalt. Ilmast sõltuva laevaühendusega ja poeta saarele kolib ta koos abikaasa ja kahe lapsega, vahendab veebileht tes.com.

Kõrgharidusega inimeste kirjaoskus on väga kõikuv

OECD avaldas testitulemused, mis mõõtsid eri riikide ülikoolilõpetanute kirjaoskust. Tulemused riigiti erinesid tüüpilistest hinnangutest, kus esirinnas on mainekad kõrgkoolid, näiteks Oxford. Parima tulemuse saavutas Jaapan, järgnesid Soome, Hollandi, Austraalia ja Norra ülikoolide lõpetanud. Kõige halvemad oskused on Itaalia, Hispaania ja Kreeka lõpetanutel. Tulemustest võib järeldada, et kõrghariduse kvaliteet riigisiseselt varieerub vähem testi tipus olevates riikides, näiteks Soomes, vahendab BBC.

Tualettpaber õppevahendiks

Riiklik Rafael Garcia Valino algkool Hispaanias Yepesis palus õpilastel lisaks vihikutele ja teistele klassikalistele koolitarvetele sel aastal kaasa võtta kuus rulli tualettpaberit. Lapsevanem Carmen Contreras peab palvet „täiesti sürreaalseks”.

Madridist 50 kilomeetri kaugusel asuval koolil ei olevat tema sõnul raha piisava koguse tualettpaberi ostmiseks. Yepesi linnavalitsus pakkus välja võimaluse kooli aidata ja soovib osta koolile piisava tualettpaberivaru, vahendab The Guardian.

Poolas on noorim üliõpilane 9-aastane

Kamil Wronski tegeleb innukalt robotite ja 3D-mudelitega ja käib Lublini tehnikakõrgkoolis mehhatroonikat õppimas. Tal on ametlik üliõpilaspilet. Samal ajal peab ta siiski käima algkoolis neljandas klassis, hoolimata sellest, et on ammu neljanda klassi taseme ületanud. Seega käib Kamil hommikupoolikul algkoolis ja pärastlõunal tegeleb professionaalide käe all tehnoloogiaga, vahendab Der Spiegel.

Itaalia on üks riik

Itaalia suursaadik Ühendkuningriigis pidi sekkuma, kui itaallastest lapsevanemad kaebasid selle üle, et Ühendkuningriigi koolid ei pea neid lihtsalt itaallasteks, vaid eristatakse selgelt põhja- ja lõunaitaallasi. Nii mõnelgi koolikoduleheküljel tuleb rippmenüüst etnilise kuuluvuse valikus ette mitu võimalust: itaallane, Sitsiilia itaallane, Napoli itaallane, muu itaallane. Ametivõimudele tuletati meelde, et Itaalia muutus ühtseks riigiks 17. märtsil 1861, vahendab The Local.

Tüdrukute aeg kulub kodustele töödele

UNICEF-i 11. oktoobril avaldatud aruandes selgub, et tüdrukutel jääb õppimiseks vähem aega, sest nad peavad poistest rohkem tegelema majapidamistöödega.

Iga päev töötavad 5−14-aastased tüdrukud üle kogu maailma kokku 160 miljonit tundi rohkem kui poisid. Mida vanemaks tüdrukud saavad, seda enam suureneb lõhe nende ja poiste koduste kohustuste vahel. 62 miljonit tüdrukut ei omanda kooliharidust. Eriti puudutab probleem Aafrika riike, kus vaesemates riikides lõpetab ainult pool tüdrukutest algkooli.

Saksa tudengid on stressis

Saksamaal küsitleti üle 18 000 üliõpilase: selgus, et iga teist üliõpilast kimbutab ülikoolistress, kirjutab Der Spiegel.

Üliõpilased on rohkem stressis kui tööl käivad inimesed. Muretsetakse eksamite, tuleviku ja võimaluse pärast leida kooli kõrvale töökoht. Stress kimbutab vähem meesüliõpilasi. Võrreldes erakõrgkoolidega on stressitase suurem riiklikes ülikoolides, eelkõige bakalaureuseastmel. Kõige vähem puudutab stress kehakultuuriteaduskondade üliõpilasi ja neid, kes lisaks õpingutele töötavad.

Kogunud ÕIE TÄHTLA


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!