Helgete peadega ettevõtlikud noored

21. okt. 2016 Gerli Selge Bright Mindsi projektijuht - Kommenteeri artiklit

 

Mida on ühist Francis Ford Coppola filmil „Ristiisa” ja Eesti tehnoloogiavaldkonna start-up-ettevõtetel ehk hellitavalt Estonian Mafial (Eesti maffia)? Ei midagi, sest erinevalt filmist ei tähista veider hellitusnimi mitte kuritegelikku maailma, vaid tunnustust Eesti ettevõtlike noorte loodud idufirmade edule tehnoloogia vallas.

Eelmisel sügisel käivitus TTÜ Mektory tehnoloogiakooli ja Swedbanki ühine koolitusprogramm/konkurss Bright Minds, viimaks koolide ja avalikkuseni sõnumit, et ettevõtlikkus tuleb kasuks igas eluaspektis, ka väljaspool ärimaailma. Pilootaastal jõudis koolitusprogramm viide maakonda (Harju-, Saare-, Lääne-, Järva- ja Viljandimaa), alustas 300 õpilast ja 50 õpetajat. Need noored, kes programmi vapralt lõpuni tegid, oma idee finaalkonkursile esitasid ja seal auhindu võitsid, on nüüdseks palju kogenumad ning julgemad oma ideed ellu viima.

Jalgratas nutikaks

Esimesest Bright Mindsi äriideede konkursist on möödas ligi neli kuud. Hea meel on tõdeda, et esikolmik ei ole oma ideid kõrvale heitnud, vaid tegeleb aktiivselt prototüüpimisega.

Esikoha pälvis sugulaste duo Pärnumaalt, kelle idee kandis pealkirja „Jalgratas nutikaks”, nende mure oli pidevalt tühjenev nutitelefoni aku. Otsustati ehitada seade, mis võimaldaks rattasõidu ajal telefoni laadida. Ehkki juba finaalis oli olemas seadme makett, polnud nad töötava seadmeni veel jõudnud. Praeguseks ollakse sellele palju lähemal – veidike valmistab peavalu vaid seadme elektrooniline lahendus.

Teise koha pälvinud Viljandimaa meeskond EZ Office pälvis ka noorimate osalejate eriauhinna (6. klass). Nende idee oli ehitada taaskasutatud materjalist kokkupandav ja kaasaskantav töölaud, mis ühtlasi summutaks müra – kui on vaja vaikset õppimiskohta, aga ümberringi on lärmakas. Praeguseks on prototüüp valmis. Suureks abiks meeskonnale on Bright Mindsi auhinnana võidetud toetus, aga ka ettevõtte Toom Tekstiil ning Viljandimaa taibukate teaduskooli väsimatu juhendamine ja abi. Pärast 3D-disainimise õppimist on võistkond disainlahendusele juba kolmandiku võrra lähemal. Lisaks on nad omandanud programmeerimisteadmisi.

Kolmanda koha saanud Järvamaa meeskond Peltier’ jope oli samuti mures nutitelefoni kiirelt tühjeneva aku pärast. Nende lahendus oli temperatuuri reguleerida võimaldav jope, millega saaks telefoni laadida. Lisaks võimaldaks nende kasutatav Peltier’ moodul kehasoojust salvestada ning seda vastavalt vajadusele pärast ka muudel viisidel rakendada. Ka see võistkond näeb aktiivselt tootearenduse kallal vaeva. Koos juhendajaga osalevad nad Maker Faire’i üritusel Roomas – ikka selleks, et oma idee ellu viia.

On märkimisväärne, et omamata inseneriharidust, lahendavad need õpilased väga aktuaalseid probleeme just inseneeria vallas. Muidugi ei saa alahinnata juhendajate ja õpetajate panust ning tuge, ent entusiasm idee arendamiseks ning sellega tegelemiseks on peidus noortes endis.

Uue hooaja avame 24. novembril

Sellel aastal pakume koolitusprogrammi viiele uuele maakonnale: Pärnu-, Hiiu- ja Jõgevamaale ning Lääne- ja Ida-Virumaale. Osalema ootame siiski jätkuvalt koolinoori üle Eesti. Avaüritusele või esimesele koolituspäevale tulles ei ole idee olemasolu vajalik, kuna töö­tubades on võimalik kohtuda teiste noortega ja leida endale nii meeskond kui ka hea äriidee.

Koolitusprogrammi avab detsembris ideede genereerimise töötuba, et pakkuda noortele tuge idee leidmisel, nii et järgnevalt saaks uusi teadmisi kohe selle arendamisel kasutada. Kolm järgnevat koolitust katavad sarnaselt eelmise aastaga teemad, nagu turg, toode ja siht­rühm; müük ja turundus; onepager ja pitching (liftikõne). Kõik finaali pääsenud meeskonnad kutsutakse uuesti Tallinnasse esinemiskoolitusele, kus räägitakse hea esitluse põhitõdedest ja nippidest, et finaalis õnnestuks neil endast parim anda.

Bright Mindsi avaüritus toimub 24. novembril Tallinnas TTÜ innovatsiooni- ja ettevõtluskeskuses Mektory. Lisainfo konkursi kohta www.ttu.ee/brightminds.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!