Jüri raamatukogu aitab mõista nägemispuuet

21. okt. 2016 Ülle Siska Jüri raamatukogu direktor - Kommenteeri artiklit

image001

Jüri raamatukogu algatas 2009. aastal raamatukogutunnid teemal „Nägemispuudega inimeste toimetulek ühiskonnas”. Läbiviija on Eesti pimedate raamatukogu pime infojuht Priit Kasepalu, kes tutvustab nägemispuudega inimeste elu, näitab abivahendeid ning pimedate raamatuid: punktkirja-, puute- ja heliraamatuid.

Õpilastel on põnev proovida, kas niinimetatud värvimääraja ütleb ikka õigesti nende riietuse tooni. Huvitav on vaadata kella, mille esipaneeli punktide järgi saab teada täpse kellaaja. Punktkirjaraamatud on mitu korda paksemad kui samad raamatud meie riiulil.

Pimedatel on võimalik päris raamatuid lugeda, kui tekst skaneeritakse ja kuulatakse seda seejärel arvutist spetsiaalse programmiga. Ka Jüri raamatukogus on selline lugeja. Räägitakse pimedate sportimis-, õppimis- ja töötamisvõimalustest.

Lõpetuseks trükitakse igale lapsele punktkirjas tema nimi ja kingitakse tähestik, et nendest punktidest-tähtedest aru saada. 2016. aastal toimus raamatukogu ruumides viis akadeemilist tundi vastavalt paralleelide arvule.

Õpetajad ja õpilased on väga rahul ja juba aastaid on need tunnid Jüri gümnaasiumi üldtööplaanis. Sellega saab raamatukogu aidata kasvatada õpilastes tähelepanu ja hoolivust erivajadustega inimeste vastu. Üks meie kolleeg rääkis pärast neid tunde, et tema laps räägib kodus juba nädal aega pimedate elust.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!