Karude saabumine Tiigri rühma

27. okt. 2016 Triin Orunurm, Triinu Fatty Tallinna Männi lasteaia Tiigri rühma õpetajad - Kommenteeri artiklit
Karud saabusid Tiigri rühma 13. oktoobril. Tiigri rühma meeskond: õpetajad Triin Orunurm ja Triinu Fatty ning õpetaja abi Eha Toom. Fotod: Svetlana Põldes

Karud saabusid Tiigri rühma 13. oktoobril. Tiigri rühma meeskond: õpetajad Triin Orunurm ja Triinu Fatty ning õpetaja abi Eha Toom. Fotod: Svetlana Põldes

Ühel oktoobrikuu sombuse neljapäeva hommikul avastasid Tiigri rühma lapsed õue minema hakates oma rühma ukse tagant lillad käpajäljed. Uudishimust otsustati vaadata, kuhu jäljed viivad. Jälgi oli palju, need viisid läbi pika koridori õue. Õues jäljerida jätkus ja juhatas lapsed lasteaia postkastini.

Üllatus oli suur, kui nähti postkastil Tiigri rühma nimelist postmarkide ja templitega saadetist. Pakiga oli kaasas ka kiri, mis enne paki avamist läbi loeti.

Kirjas oli selgitatud paki saatmise põhjus ja sisu. Tiigri rühmas oli mõnda aega riiulil istunud suur lilla karu, kes hakkas ennast pikapeale üksikuna tundma. Ta palus sõpradel Karudemaalt saata endale ja Tiigri rühma lastele seltsiks väiksed lillad karukesed. Karude eesmärk on õpetada lastele erinevate tegevuste abil sallivust, austust, hoolivust ja julgust ning olla mõnusateks kaaslasteks.

Lastel oli uute sõprade üle siiralt hea meel. Emmede ja isside abiga said karud kiirelt selga meie kliimale vastavad riided ning tänu sellele sai iga lapse uus sõber ka ainulaadse välimuse. Enamikule karudest on lapsed juba nimegi välja mõelnud. Mõmmikutele loodi rühma seinale armas karupesa vabal ajal pikutamiseks. Nüüd võivadki alata iganädalased karukoosolekud üheskoos suure karuga!

Projekt „Kiusamisest vaba lasteaed” on Taani metoodikal põhinev südamlik ettevõtmine, mille sihtgrupp on lapsed, lasteaiaõpetajad, lapsevanemad ja teised lapsele olulised inimesed.

Kuna projekt lähtub lastest, on oluline teadvustada, et kiusamise puhul pole küsimus halbades lastes, vaid halbades käitumismudelites. „Kiusamisest vabaks” projekt keskendub lasterühmale tervikuna.

Projekti põhiväärtused

  • Sallivus – näha ja aktsepteerida lasterühmas mitmekesisust, kohelda üksteist võrdsena; mitmekesisuse mõistmine nii üksiku lapse kui ka rühma tugevdajana.
  • Austus – suhtuda jaatavalt ja hoolivalt rühma kõigisse lastesse, olla kõigi hea sõber; mitmekesisuse omaksvõtmine ning teiste erinevuste ja kommete austamine.
  • Hoolivus – näidata üles huvi, osavõtlikkust, muret ja abivalmidust kõigi laste, nii endast nooremate kui ka omavanuste vastu.
  • Julgus – jääda endale kindlaks ja seada oma piirid; välja astuda, nähes lapsi teiste piire rikkumas; olla julge ja hea sõber, kes soovib ja on valmis tegutsema ebaõigluse vastu.

Väikeste lastega ei saa väärtushinnangutest otseselt rääkida, seepärast on välja töötatud sotsiaalsed käitumismudelid. Et neid lastele edasi anda, on loodud kindel metoodika.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!