Kohapärimuse sügisseminar toob kokku uurijad mitmest maakonnast

11. okt. 2016 MTÜ Eesti Kohapärimuse Keskus - Kommenteeri artiklit

Tänavuse kohapärimuse kursuse finaalina toimub 15. oktoobril Rapla keskraamatukogus kõigile huvilistele avatud ettekandepäev. Lisaks kursuslastele rikastavad päeva elukutselised uurijad. Seminari fookuses on värsked välitöökogemused ning kogukondade ja kohalike uurijate suhe kohapärimuse, pärimuspaikade ja elukutseliste uurijatega.

Jaanuarist septembrini Raplas toimunud kohapärimuse kursusel osales õppureid kuuest maakonnast. Kooskäinute hulgas on õpetajaid, kultuuritöötajaid, ametnikke, teadlasi, ettevõtjaid, giide. Kursusel vaadeldi kohapärimuse ja pärimuspaikade olemust, käsitleti Eesti kohapärimuse senist uurimislugu. Osalejad õppisid tundma ja kasutama pärimusmaastiku uurimiseks tarvilikke allikaid, mida hoitakse eri asutuste kogudes, andmebaasides ja internetis. Praktiliste oskuste omandamiseks käidi tutvumas Tartu mäluasutustega. Õpiti välitöid ja intervjuusid metoodiliselt ette valmistama ja läbi viima. Kursuse lõpus keskenduti välitöödel kogutud teabe vormistamisele.

Seminaril kuuleme kursuslaste ettekandeid Hiiumaa pühapaikadest, Nissi kihelkonna pärimusmaastikust, Kolgu UFO-rabast, Muraste pärimusmatkarajast, Haimre rahvamaja vaimudest, Paluküla taludest, Lalli küla pärimusest, Vahakulmu piirkonnast.

Lisaks värsketele välitöötulemustele on sügisseminari fookuses kogukondade ja kohalike uurijate suhe kohapärimuse, pärimuspaikade ja elukutseliste uurijatega. Neid aspekte vaadeldakse seminaripäeva teises pooles, mil kõnelevad Eesti kohapärimuse andmebaasi looja ja paljude kohapärimuse raamatute autor Mari-Ann Remmel ning inimeste isiklikku maastikutaju uuriv värskelt rabalugude teemal magistrikraadi kaitsnud Lona Päll Eesti rahvaluule arhiivist. Ettekande peab ka Saku vallavolikogu esimees ja Jüri koguduse pastor Tanel Ots, kes on tuntud oma kodupiirkonna looduse ja pärimuspaikade uurija ja hoidjana. Kursuse lektor ajaloolane Jüri Metssalu tutvustab seniseid koostöökogemusi Rapla maakonna kogukondadega.

Kohapärimuse kursuste vajalikkust selgitab Metssalu nii: „Kõige lähemal on pärimuspaigad oma küla elanikele. Seepärast on ka kõige parem, kui kogukonnaliikmed ise õpivad oma küla pärimusmaastikku tundma. Kesksete uurimisasutuste töötajad võivad küll teha teatud üldistusastmega uuringuid või ka mõnes üksikus külas enam süveneda, kuid valdavat enamikku meie pärimuspaikadest nad uurida ei jõua. Seepärast oleme pärimusmaastiku uurimisse ja kohapärimuse jäädvustamisse kaasanud ka kohalikud kogukonnad ja huvilised. Nii saavad professionaalsed uurijad kogukonnaliikmetega enda aastatepikkuseid kogemusi ja oskusi jagada ning üheskoos suudame kindlasti palju enam.”

Seminar toimub 15. oktoobril algusega kl 11 Rapla keskraamatukogu saalis. Ajakava ja lähem teave on leitav siit.

MTÜ Eesti Kohapärimuse Keskus uurib, väärtustab ja tutvustab Eesti kohapärimust, pärimusmaastikku ja keskkonnatunnetust. MTÜ asutasid 2015. aasta kevadel Eesti kohapärimuse uurijad Mari-Ann Remmel ja Jüri Metssalu, et elavdada koostööd teadlaste, kogukondade, kohalike elanike ja huvilistega ning jagada aastatepikkuseid arhiivi-, väli- ja õppetöökogemusi. Keskus pakub kohapärimuse teemal erineva pikkuse ja sisuga loenguid, kursuseid ja matkasid. Keskuse kaudu on võimalik tellida lektoreid ja matkajuhte kõikjale Eestis.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!