Konverents nõukogudeaegsest kunsti- ja arhitektuuriajalookirjutusest 27.–29. oktoobrini Tallinnas

18. okt. 2016 Eesti kunstiakadeemia - Kommenteeri artiklit

Eesti kunstiakadeemia kunstiteaduse ja visuaalkultuuri instituudi uurimisrühm korraldab 27.–29. oktoobrini ingliskeelse konverentsi nõukogudeaegsest kunsti- ja arhitektuuriajalookirjutusest „Art History and Socialism(s) after World War II: The 1940s until the 1960s”. Konverents leiab aset teaduste akadeemia saalis Toompeal (Kohtu 6).
Kuigi Nõukogude Liidu ja Ida-Euroopa sotsialistlike režiimide eksistents 20. sajandi II poolel on juba üsna kauge minevik, on seda endiselt vähe uuritud. Käesolev konverents võtab fookusesse „sotsialistlike” kunstiajaloolaste toimetamised ülikoolides, näitustel ja massimeedias ning eeskätt nende kirjutatud tekstid.
Ajaliselt keskendub konverents kahele, vähemalt poliitiliselt selgelt nähtavale ajale – stalinistlikule ja „sulaaja-sotsialismile“, ning võrsub veendumusest, et on aeg „sotsialistliku kunstiajaloo“ uurijaile pakkuda ühist platvormi, kus „oma kunstiajalugudest“ rääkida ja neid teistega võrrelda. Kuigi teame, et Moskva jagas käske ja keelde, seda eriti Stalini ajal, näib, et nende rakendamisele nii Nõukogude Liidu liiduvabariikide kui ka Ida- ning Kesk-Euroopa kunstiajalugudes etendasid ideoloogilise surve ja/või terrori kõrval rolli ka muud faktorid, millest naabrid ei teadnud ega tea senini.
Küsime konverentsiga, kuidas kohalikku kunsti- ja arhitektuuriajalootraditsiooni uutes poliitilistes oludes, neist lähtuvate kõikvõimalike painete tõmbetuultes ja muutuva distsiplinaarse diskursuse „kokkupõrkel“ sünteesiti ning missugused kunstiajalood sellest sündisid.
Et teema on märksa laiem, kui üks konverents katta suudab, on partnerinstitutsioonid võtnud korraldada järgnevaid kümnendeid ja teisi aspekte puudutavad n-ö jätkukonverentsid: 2017. aastal Leipzigis ja 2018. aastal Berliinis.
Seekordsel kolmepäevasel konverentsil Tallinnas esinevad hinnatud kunstiteadlased nii Euroopa, Venemaa kui Ameerika ülikoolidest. Üleskutsele laekunud enam kui 50 ettepaneku seast valiti lõplikku programmi 17 ettekannet. Valim on väga rahvusvaheline, õigupoolest vaid üks esineja on Eestist. Programmis on nii historiograafilisi kui teoreetilisi käsitlusi endise Nõukogude Liidu, aga ka teiste sotsialistlike maade kunstiajaloo kirjutusest ning periodiseerimisest.
Konverentsi töökeel on inglise keel. Osalemistasu ei ole. Registreerimine on avatud 24. oktoobrini.
Programm, ettekannete lühikokkuvõtted, esinejate tutvustused, registreerimine ja muu info on leitav konverentsi kodulehelt.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!