Kutsume koolinoori Eesti Vabariigile sünnipäevaks taimevaramut looma

5. okt. 2016 Tartu ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed - Kommenteeri artiklit

Sel sügisel saab alguse Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks ühe kingituse – noorte koostatud „Eesti taimevaramu” – loomine. Kutsume 7.‒9. klassi õpilasi koos juhendajatega liituma kingituse tegijatega.
Noorte panus kingituse tegemisel on oma kodukandi taimede tundmaõppimine ja herbaariumi koostamine. Niimoodi saame riigi juubeliks kaardistada Eesti botaanilise mitmekesisuse ning talletada selle digitaalselt elurikkuse andmebaasi. Lisaks saavad noored teadustöö tegemise kogemuse ning teadmise, et nende panus aitab kaasa meie teadlaste tööle nüüd ja tulevikus.
Kingituse tegemises osalevad noorterühmad selguvad videokonkursi alusel. Pange kokku kuni 12 õpilasest ja kahest juhendajast koosnev rühm ning saatke meile oma motivatsioonivideo. Video tegemisele võib läheneda loominguliselt: näiteks jutustage lugu oma piirkonna kõige eriskummalisemast taimest, rääkige, kuidas olete varasemalt taimedega tutvust teinud, või etendage lühisketš sellest, kuidas herbaariume koostama hakkaksite. Oluline on, et videost tuleks välja see, miks te soovite kingituse tegemises osaleda ning kuidas saate sellesse panustada.
Laadige video üles YouTube’i keskkonda ning saatke link meile 18. novembriks. Tutvuge eelnevalt ka videokonkursi tingimustega. Detsembri lõpuks selgitame rahvahääletusel välja 15 motiveerituimat noorterühma ning asume koos kingitust tegema.
Videokonkursil välja valitud noorterühmade juhendajatele korraldame koolituse ning anname stardipaketid herbaariumide koostamiseks. Sellele järgneb noortel iseseisev töö taimi korjata ja herbaariumeid valmistada. Kogutud andmed ja herbaarlehed sisestatakse Eesti e-Elurikkuse portaali, kust neid saab vaadata, uurida ja tulevastel aastatel täiendada. Nii osalevad teie kool ja piirkonnale iseloomulikud taimed vabariigi 100. aastapäeva pidustustel ja saavad osaks Eesti looduse uurimise rikkalikust ajaloost. Samuti valmib herbaariumidest avalik näitus, mis avatakse Tartu ülikooli loodusmuuseumis.
„Eesti taimevaramu” on Eesti vabariigi 100. sünnipäeva tähistamiseks loodud algatus, mis viiakse ellu koostöös KÜSK-i ja EV100 korraldustoimkonnaga. Projekti viib läbi Tartu ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed koostöös Eesti loodusmuuseumi, Eesti maaülikooli, keskkonnaameti ja Tallinna botaanikaaiaga.
Ootame teid usinalt osalema!

Projekti ajakava
18. november 2016 – videokonkurssi lõpptähtaeg
1.‒18. detsembrini – videokonkursi rahvahääletus Tartu ülikooli loodusmuuseumi Facebooki lehel
21. detsember 2016 – avaldatakse videokonkursi võitjad
märts‒aprill 2017 – noorterühmade juhendajate koolitamine
mai‒august 2017 – noorterühmade iseseisev herbaariumite koostamine
september‒november 2017 – teadusasutused sisestavad kogutud info andmebaasidesse
november 2017 – tänuüritus osalejatele ning näituse avamine Tartu ülikooli loodusmuuseumis


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!